Бугунги кунда креатив иқтисодиёт кўплаб давлатларда иқтисодий ўсишнинг асосий драйверларидан бирига айланмоқда. Жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 3-7 фоизи ушбу соҳа ҳиссасига тўғри келади. Мамлакатимизда 2024 йилда креатив иқтисодиётнинг ЯИМдаги улуши 3,7 фоизни ёки 56,8 триллион сўмни ташкил этган, экспорт ҳажми эса 770,6 миллион долларга етган, соҳада 319 минг нафардан ортиқ аҳоли банд.
Аҳолининг 60 фоиздан ортиғи ёшлар экани, рақамли инфратузилманинг жадал ривожланаётгани ҳамда маданий меросимиз бойлиги ушбу соҳада “катта сакраш” қилиш учун мустаҳкам замин яратаётгани таъкидланди.
Шу мақсадда 2024 йилда креатив иқтисодиёт тўғрисида алоҳида қонун қабул қилиниб, соҳанинг ҳуқуқий асоси яратилган эди. Креатив индустрия парки таъсис этилиб, унинг резидентлари учун махсус солиқ режими жорий этилди. Жумладан, даромад солиғи ва ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 6 фоизга туширилди. Соҳадаги тадбиркорларга бир қатор бошқа имтиёзлар ҳам берилди.
Мана шу чора-тадбирлар ҳисобига 2030 йилга қадар креатив иқтисодиётнинг ЯИМдаги улушини 5 фоизга ёки 145 триллион сўмга етказиш, экспортни 1 миллиард долларга олиб чиқиш, соҳадаги банд аҳолини 500 минг нафардан ошириш мақсад қилинган.
Тақдимотда Тошкент шаҳрида жойлашадиган Креатив индустрия паркининг концепцияси кўриб чиқилди. Унда яшил боғ, арт-объектлар, халқаро дастурлаш тармоғининг Тошкент мактаби, китоб кафеси, спорт майдонлари, ижодий павильонлар, коворкинг маркази ва офислар, кино ва видео ишлаб чиқариш майдонлари, овоз ёзиш студияси, креатив индустрия кампуси ҳамда ёшлар ва ижодкорлар учун меҳмонхона барпо этилади. Лойиҳа давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилади.
Шунингдек, Янги Тошкент ҳудуди ва Нукус шаҳрида креатив парклар ташкил этилиши режалаштирилган.
Янги Тошкентда креатив парк резидентлари учун ижара майдонлари, студиялар, медиа ва анжуман заллари, тижорат ва хизмат кўрсатиш объектлари жойлаштирилса, Нукус шаҳрининг Истиқлол боғидаги мавжуд павильон реконструкция қилиниб, кўп функцияли жамоат-маданият марказига айлантирилади.
Нукусдаги креатив парк лойиҳасининг эътиборли жиҳати шундаки, унда Ўзбекистоннинг “ЭКСПО-2025”даги миллий павильони жойлаштирилади ва ёнида замонавий кутубхона барпо этилади.
Юртимиздаги маданият марказлари фаолияти танқидий таҳлил қилинди.
Республикадаги 800 дан ортиқ маданият марказининг ярмидан кўпи таъмирталаб ҳолатда экани қайд этилди. Аксарият маданият марказлари ҳалигача эскича ишлаётгани, асосан байрам тадбирларини ўтказиш билан чекланиб қолгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис, маданият марказларини замонавий андоза асосида ривожлантириш бўйича пилот лойиҳа ишлаб чиқилган. Лойиҳа Тошкент, Қўқон, Бухоро ва Самарқанддаги 4 та марказни қамраб олган бўлиб, биринчиси Тошкент шаҳридаги “Гулшан” маданият маркази негизида ташкил этилмоқда. Унда “маданият – таълим – ҳордиқ – мулоқот” занжири асосида турли йўналишларидаги клублар, устахоналар, студиялар ва тўгараклар ташкил этилади.
Тақдимотда Буюк Британия Қироллик жамғармаси мактаби тажрибаси асосида Тошкент шаҳрида Анъанавий санъат олий мактабини ташкил этиш режалари ҳам кўриб чиқилди.
Ушбу олий мактаб кулолчилик ва ғишт териш, манзарали безак, ёғоч ўймакорлиги, архитектуравий хаттотлик, геометрик ва биоморф нақш йўналишларида бакалавриат ва магистратура дастурларини амалга оширади. Таълим инглиз тилида олиб борилади, икки йиллик дастур асосида мутахассислар тайёрланади. 2027 йилда 50 нафар мутахассис тайёрлаш, 2031 йилга келиб, йилига 80 нафар кадр қувватига чиқиш режалаштирилган.
Шунингдек, тақдимотда Миллий реставрация институтини ташкил қилиш, Самарқанд шаҳридаги Бибихоним масжидини реставрация қилиш, “Туркистон” ёзги амфитеатрини таъмирлаш лойиҳалари кўриб чиқилди. Лойиҳалаштириш ва реставрация ишларини ЮНЕСКО билан тўлиқ келишилган ҳолда бажариш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари креатив иқтисодиётни ривожлантириш нафақат маданий, балки иқтисодий жиҳатдан стратегик муҳим эканини таъкидлаб, белгиланган лойиҳаларнинг ижросини сифатли таъминлашга кўрсатма берди.

Сегодня креативная экономика становится одним из главных двигателей роста во многих странах. На эту сферу приходится 3-7 процентов мирового валового внутреннего продукта. В нашей стране доля креативной экономики в ВВП в 2024 году составила 3,7 процента или 56,8 триллиона сумов, объем экспорта достиг 770,6 миллиона долларов, в сфере заняты более 319 тысяч человек.
Тот факт, что более 60 процентов населения составляет молодежь, а также стремительное развитие цифровой инфраструктуры и наличие богатого культурного наследия создают прочную основу для «большого рывка» в этой сфере.
С этой целью в 2024 году был принят отдельный закон о креативной экономике и создана правовая база для этой отрасли. Учрежден Парк креативных индустрий и введен специальный налоговый режим для его резидентов. В частности, ставка подоходного налога и социального налога была снижена с 12 процентов до 6 процентов. Предпринимателям сферы предоставлен еще ряд льгот.
За счет этих мер к 2030 году намечено увеличить долю креативной экономики в ВВП до 5 процентов или 145 триллионов сумов, нарастить экспорт до 1 миллиарда долларов и обеспечить занятость в этой сфере для более чем 500 тысяч человек.
На презентации рассмотрена концепция Парка креативных индустрий, который будет расположен в городе Ташкенте. На его территории будут созданы парк, арт-объекты, Ташкентская школа международной сети программирования, бук-кафе, спортивные площадки, павильоны художественного творчества, коворкинг-пространства и офисные помещения, зоны кино- и видеопроизводства, звукозаписывающая студия, кампус креативных индустрий и гостиница для молодежи и творческих деятелей. Проект будет реализован на основе государственно-частного партнерства.
Создать креативные парки планируется также на территории Нового Ташкента и городе Нукусе.
В парке в Новом Ташкенте разместятся арендные помещения для креативных резидентов, студии, медиа- и конференц-залы, коммерческие и сервисные объекты, а существующий павильон в парке «Истиклол» в Нукусе будет реконструирован и трансформирован в многофункциональный общественно-культурный центр.
Проект креативного парка в Нукусе примечателен тем, что в нем установят представленный на «EXPO-2025» национальный павильон Узбекистана. Рядом с ним будет построена современная библиотека.
Критически проанализирована деятельность центров культуры.
Отмечено, что более половины из свыше 800 центров культуры республики нуждаются в ремонте. Указано, что большинство центров до сих пор функционируют по-старому, ограничиваясь в основном проведением праздничных мероприятий.
В этой связи разработан пилотный проект по развитию центров культуры на основе современных стандартов. Проект включает 4 центра в Ташкенте, Коканде, Бухаре и Самарканде, первый из которых организуется на базе центра культуры «Гульшан» в Ташкенте. В нем по принципу «культура – образование – досуг – диалог» будут организованы клубы, мастерские, студии и кружки по различным направлениям.
В ходе презентации рассмотрены планы по созданию Высшей школы традиционных искусств в городе Ташкенте на основе опыта школы Королевского фонда Великобритании.
Данная высшая школа будет осуществлять подготовку бакалавров и магистров по керамике и кирпичной кладке, декоративной росписи, резьбе по дереву, каллиграфии в архитектуре, геометрии и биоморфным орнаментам. Обучение будет вестись на английском языке по двухгодичной программе. К 2027 году планируется подготовить 50 специалистов, а в 2031 году учреждение обеспечит ежегодный выпуск 80 квалифицированных кадров.
В ходе презентации также были рассмотрены проекты по созданию Национального института реставрации, реставрации мечети Бибиханум в Самарканде, ремонту летнего амфитеатра дворца искусств «Туркистон». Отмечено, что проектные и реставрационные работы должны проводиться при полном согласовании с ЮНЕСКО.
Отметив стратегическую значимость развития креативной экономики как для культурной сферы, так и для экономики в целом, глава государства поручил обеспечить качественную реализацию намеченных проектов.