Ижтимоий суғурта тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 октябрь куни ижтимоий суғурта тизимини такомиллаштириш юзасидан таклифлар тақдимоти билан танишди.
“Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури доирасида фуқароларнинг бандлигини таъминлаш ва уларни тадбиркорликка жалб этиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида камбағаллик даражаси 2021 йилдаги 17 фоиздан 6,8 фоизга, кам таъминланган оила сифатида нафақа олувчилар сони эса 14 фоиздан 6,1 фоизга камайди.
Шу билан бирга, бугунги кунда аҳолини оғир ҳаётий вазиятларда даромадсиз қолиши ва камбағалликка тушишининг олдини олиш масалалари давлатимизнинг доимий эътиборида.
Тақдимотда бу борадаги долзарб масалалар кўрсатиб ўтилди.
Жумладан, хусусий секторда банд бўлган аҳолининг барчасига ҳам ҳомиладорлик, вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик ва ишдан бўшаш бўйича нафақалар тўлаб берилмаяпти. Бу ҳолатни тўловлар кўп ҳолларда ишлаб чиқариладиган маҳсулот таннархининг ошишига олиб келаётгани ва рақобатбардошликка таъсир кўрсатаётгани, иш берувчилар нафақаларни тўлашга ортиқча юкланма сифатида қараётгани сабабли тадбиркорлар учун ушбу тизим жозибадор эмаслиги билан изоҳлаш мумкин.
Қолаверса, Халқаро меҳнат ташкилотининг “Ижтимоий таъминотнинг минимал нормалари тўғрисида”ги ва “Оналикни муҳофаза қилиш тўғрисида”ги конвенцияларига мувофиқ, туғиш ва касаллик бўйича нафақалар ижтимоий суғурта механизмлари орқали тўланиши белгиланган.
Тақдимотда аҳолини ижтимоий нафақалар билан қамровини ошириш ҳамда миллий ижтимоий суғурта тизимини халқаро ҳужжатларга уйғунлаштириш мақсадида ишлаб чиқилган таклифлар кўрилди.
Расмий банд бўлган барча шахсларга нафақалар босқичма-босқич Ижтимоий ҳимоя жамғармаси томонидан тўланиши йўлга қўйилади. 2026 йилдан бошлаб аёлларга ҳомиладорлик нафақаси, 2026 йил иккинчи ярмидан эса вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик нафақалари тўлаб борилади.
Янги тизимнинг асосий мақсади аёллар ва ишчиларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш билан бирга расмий меҳнат муносабатларини рағбатлантириш экани таъкидланди.
Президентимиз таклифларни маъқуллаб, ижтимоий суғурта соҳасини рақамлаштириш, тизим шаффоф ишлаши, нафақалар проактив равишда тайинланиб, тўлаб борилишини таъминлаш юзасидан аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены предложения по совершенствованию системы социального страхования
Президент Шавкат Мирзиёев 29 октября ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы социального страхования.
В рамках программы «От бедности к процветанию» в стране реализуются масштабные реформы, направленные на повышение занятости граждан и расширение их участия в предпринимательстве. Благодаря этим мерам уровень бедности снизился с 17 процентов в 2021 году до 6,8 процента, а доля семей, получающих пособия как малообеспеченные, – с 14 до 6,1 процента.
В то же время государство уделяет особое внимание вопросам предотвращения потери доходов граждан и защиты их от бедности в сложных жизненных обстоятельствах.
На презентации были обозначены актуальные проблемы, требующие решения.
В частности, не все граждане, занятые в частном секторе, охвачены выплатами по беременности и родам, временной нетрудоспособности и увольнению. Это объясняется тем, что подобные выплаты нередко увеличивают себестоимость продукции и снижают конкурентоспособность предприятий. Работодатели, в свою очередь, воспринимают такие расходы как дополнительную нагрузку. Кроме того, размеры пособий по беременности, компенсируемых из бюджета, остаются низкими, что делает систему малопривлекательной для предпринимателей.
Между тем, в соответствии с конвенциями Международной организации труда — «О минимальных нормах социального обеспечения» и «О защите материнства» — выплаты по беременности и болезни должны осуществляться через механизмы социального страхования.
На презентации рассмотрены предложения, направленные на расширение охвата населения социальными пособиями и приведение национальной системы социального страхования в соответствие с международными стандартами.
Планируется, что все официально занятые граждане поэтапно будут охвачены выплатами из Фонда социальной защиты. С 2026 года фонд начнет выплачивать пособия по беременности и родам, а со второй половины 2026 года – пособия по временной нетрудоспособности.
Как подчеркнул Президент, основная цель новой системы – не только укрепление социальной защиты женщин и работников, но и стимулирование официальных трудовых отношений.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал конкретные поручения по цифровизации системы социального страхования, обеспечению ее прозрачности, а также внедрению проактивного порядка назначения и выплаты пособий.