Жорий йил 30 январь куни бўлиб ўтган тақдимотда компания фаолиятида операцион самарадорликни ошириш ва молиявий барқарорликни таъминлаш, геология-қидирув ишларини кенгайтириб, захираларни кўпайтириш бўйича қатор вазифалар белгилаб берилган эди.
Бугун давлатимиз раҳбарига бу борадаги ишларнинг бориши ҳақида ахборот берилди.
Аввало, компания фаолиятида харажатларни мақбуллаштириш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида маълумот берилди. Жумладан, марказий аппаратнинг ташкилий тузилмаси қайта кўриб чиқилиб, оптималлаштирилмоқда. Ишлаб чиқариш хизматлари, товар ва материаллар нархлари ва пудрат ишлари бўйича нархларни қайта кўриб чиқиш, кредит портфелини тартибга солиш бошланди. Соҳага оид бўлмаган активлар тасарруфдан чиқарилмоқда.
Шу билан бирга, дебитор қарздорликни қисқартириш бўйича тизимли ишлар йўлга қўйилгани қайд этилди.
Геология-қидирув ишларини кенгайтириш ва углеводород захираларини кўпайтириш бўйича олиб борилаётган ишларга ҳам тўхталиб ўтилди. Жумладан, 2026-2027 йилларда қатор ҳудудларда янги майдонларда қидирув ишларини кучайтириш, 3D сейсмик-қидирув ҳажмларини кенгайтириш ҳамда қудуқларни қурилиш билан якунлаш режалари белгилангани айтилди. Шунингдек, жорий йил январь-февраль ойларида иккита янги газ конденсат кони очилгани ҳақида маълумот берилди.
Компанияни стратегик ривожлантириш доирасида форензик аудит ўтказиш, харидлар жараёнларини такомиллаштириш, ESG тамойилларини жорий этиш ҳамда ҳисоботларни халқаро стандартлар асосида тайёрлаш ишлари тезлаштирилади.
Давлатимиз раҳбари белгиланган вазифалар ва режалаштирилган барча тадбирлар ижросини аниқ ҳисоб-китоб, қатъий интизом ҳамда шахсий жавобгарлик асосида таъминлашни давом эттириш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.

На презентации, состоявшейся 30 января текущего года, были определены конкретные задачи по повышению операционной эффективности компании, обеспечению ее финансовой устойчивости, расширению геологоразведочных работ и наращиванию запасов углеводородов.
Сегодня главе государства была представлена информация о ходе реализации этих задач.
Прежде всего доложено о принимаемых мерах по оптимизации расходов. В частности, пересматривается и оптимизируется организационная структура центрального аппарата компании. Начата работа по пересмотру цен на производственные услуги, товары и материалы, а также подрядные работы, проводится упорядочение кредитного портфеля. Непрофильные активы выводятся из управления.
Отмечено, что налажена системная работа по сокращению дебиторской задолженности.
Затронуты вопросы расширения геологоразведочных работ и увеличения запасов углеводородов. В частности, на 2026–2027 годы запланировано усиление поисковых работ на новых участках в ряде регионов, расширение объемов 3D-сейсморазведки и завершение строительства скважин. Сообщено также, что в январе–феврале текущего года открыты два новых газоконденсатных месторождения.
В рамках стратегического развития компании планируется ускорить проведение форензик-аудита, совершенствование закупочных процедур, внедрение принципов ESG и подготовку отчетности на основе международных стандартов.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам обеспечить реализацию намеченных задач и мероприятий на основе точных расчетов, строгой дисциплины и персональной ответственности.