Давлатимиз раҳбарининг 2025 йил 26 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида коррупцияга йўл қўйиш – ислоҳотларга хиёнат ҳисобланиши таъкидланиб, мамлакатимизда бу иллатга қарши курашиш бўйича жорий йилда “фавқулодда ҳолат” эълон қилинган эди.
Шу сабабли, судлар давлат ҳокимиятининг алоҳида бўғини сифатида “коррупциядан холи” тизимга айланишида намуна бўлиши лозим.
Суд мустақиллигини таъминлаш, судьяларни ташқи босимлардан ҳимоя қилиш учун Судьялар олий кенгаши бевосита масъул ҳисобланади. 2025 йилда алоҳида Фармон қабул қилиниб, унга янги ваколатлар берилди. Суд тизими учун юқори малакали кадрларни тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш мақсадида Кенгаш ҳузурида Одил судлов академияси ташкил этилди.
Судьялар олий кенгаши томонидан ўтган йилда 135 нафар номзод илк бор судьялик лавозимига, 286 нафар судья лавозимга қайта тайинланди, 241 нафардан иборат тергов судьялари корпуси шакллантирилди.
Ҳисобот даврида 59 нафар судьянинг ваколатлари муддатидан илгари тугатилди, жумладан, судьялик қасамёдини бузганлиги ҳамда Судьялар одоби кодекси талабларига риоя этмаганлиги учун 19 нафар судья лавозимидан озод этилди, 3 нафар судья жиноий жавобгарликка тортилди, 58 нафар судьянинг лавозимлари пасайтирилди. Судьялик ваколати муддати тугаган 33 нафар судья навбатдаги судьялик лавозимига нолойиқ деб топилди ҳамда 266 нафар судья интизомий жавобгарликка тортилди.
Ўтган йилда суд фаолиятига аралашганлик ҳолатлари бўйича Бош прокуратурага 5 та тақдимнома киритилди. Кенгашнинг расмий веб-сайтида судья дахлсизлиги бузилганлиги юзасидан тезкор хабар юбориш имкони яратилди.
Судьялар дахлсизлиги ва мустақиллигини таъминлаш доирасида ҳудудий судлар раислари томонидан чиқарилган 6 мингдан ортиқ буйруқлар ўрганилиб, 231 та буйруқда 314 нафар судьяларга нисбатан одил судлов билан боғлиқ бўлмаган вазифалар юклатилганлиги аниқланган ҳамда уларни бартараф этиш юзасидан аниқ чоралар кўрилган.
Шу боис, судьяни ўзига хос бўлмаган вазифалардан озод этиш мақсадида суд аппарати ходимлари билан ишлаш, моддий-техник таъминот ва барча ташкилий ишларга масъул бўладиган “суд маъмурчилиги” институтини ташкил этиш бўйича илғор хорижий тажриба ўрганилади.
Судьялар мустақиллиги ва дахлсизлигини таъминлаш борасида Судьялар интизомий ҳайъатини ташкил этиш орқали судьяга нисбатан интизомий жазо қўллашнинг холис тартибини яратиш таклиф қилинди.
Судья ва уларнинг оила аъзолари мол-мулкини декларация қилишни йўлга қўйиш, суд аппарати ходимлари орасида коррупциянинг олдини олишга қаратилган комплаенс назорат тизимини жорий этиш, суд аппарати ходимларини ишга олишнинг очиқ тартибини яратиш каби ташаббуслар илгари сурилди.
Бундан ташқари, мамлакатимизда хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган давлат сиёсати доирасида суд тизимида ҳам гендер тенгликни таъминлаш масаласи муҳокама қилинди. Жумладан, яқинлашиб келаётган 10 март – Халқаро аёл судьялар кунини нишонлаш бўйича режалар белгилаб олинди.
Президентимиз билдирилган таклифларни қўллаб-қувватлаб, суд ҳокимияти мустақиллиги, судьялар дахлсизлигини таъминлаш, одил судловни амалга оширишга тўсқинлик қилаётган омилларни бартараф этиш йўналишидаги тизимли чора-тадбирларни изчил давом эттириш юзасидан бир қатор тавсиялар берди.

Следует отметить, что в соответствии со статьей 9 Закона «О Высшем судейском совете Республики Узбекистан» председатель совета ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан информацию о факторах, препятствующих осуществлению правосудия и состоянии противодействия коррупции в судебной системе.
В Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года глава нашего государства подчеркнул, что допущение коррупции является изменой проводимым реформам, и объявил «чрезвычайное положение» по противодействию этому пороку.
В этой связи отмечено, что суды как самостоятельная ветвь государственной власти должны стать примером формирования системы, свободной от коррупции.
Высший судейский совет несет прямую ответственность за обеспечение независимости судей и их защиту от внешнего давления. В 2025 году был принят указ, расширивший полномочия совета. В целях коренного совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров для судебной системы при совете создана Академия правосудия.
В прошлом году Высшим судейским советом 135 кандидатов впервые назначены на должности судей, 286 судей переназначены, сформирован корпус из 241 следственного судьи.
За отчетный период досрочно прекращены полномочия 59 судей. В том числе 19 судей освобождены от должности за нарушение присяги и требований Кодекса судейской этики, 3 судьи привлечены к уголовной ответственности, 58 судей понижены в должности. По итогам оценки 33 судьи признаны несоответствующими для дальнейшего назначения, к дисциплинарной ответственности привлечены 266 судей.
По фактам вмешательства в деятельность судов в Генеральную прокуратуру внесено 5 представлений. На официальном сайте совета создана возможность оперативного направления сообщений о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках обеспечения независимости судей изучено более 6 тысяч приказов, изданных председателями территориальных судов. Установлено, что в 231 приказе на 314 судей были возложены обязанности, не связанные с осуществлением правосудия. Приняты меры по устранению выявленных нарушений.
В целях освобождения судей от несвойственных функций изучается передовой зарубежный опыт в сфере создания института “судебного администрирования”, ответственного за кадровые, материально-технические и организационные вопросы деятельности судов.
Предложено создать Дисциплинарную коллегию судей для обеспечения объективного применения дисциплинарных взысканий.
Также выдвинуты инициативы по внедрению системы декларирования имущества судей и членов их семей, введению комплаенс-контроля в аппаратах судов, а также установлению прозрачного порядка приема сотрудников аппаратов судов на работу.
Кроме того, в рамках государственной политики по всесторонней поддержке женщин был обсужден вопрос обеспечения гендерного равенства в судебной системе. В частности, определены планы по празднованию 10 марта – Международного дня женщин-судей.
Президент нашей страны поддержал представленные предложения и дал ряд рекомендаций по последовательному продолжению системных мер, направленных на обеспечение независимости судебной власти, неприкосновенности судей и устранение факторов, препятствующих осуществлению правосудия.