3 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов иштирокида Япония парламенти билан ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси парламентлараро дўстлик гуруҳининг онлайн йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда депутатлар, Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ғайрат Фозилов, Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ёшинори Фужияма ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Япония парламентига 2019 йил 18 декабрда ташриф буюриб, Япония Вакиллар палатаси раиси Тадамори Ошима билан парламентлараро алоқаларни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилган эди. Ушбу учрашув доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг парламентлараро гуруҳи ва Япония парламенти ҳамда Япония парламентининг парламентлараро гуруҳи ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланганди, дейилади parliament.gov.uz сайти хабарида.
Онлайн учрашувда парламентлараро мулоқотни ривожлантириш, томонларни халқаро ташкилотлар доирасида қўллаб-қувватлаш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий ва маданий-гуманитар алоқаларни йўлга қўйиш масалаларини ҳам келишиб олдилар.
Музокараларда икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришда парламентлараро алоқаларнинг муҳим аҳамияти қайд этилди. Чунки бу барча соҳаларда халқаро шартномаларни ратификация қилишда катта роль ўйнайди.
Дунёда КОВИД-19 пандемияси тарқалиши кўлами ҳақида фикрлар билдирилди. Томонлар Ўзбекистон ва Японияда ушбу глобал таҳдидга қарши кураш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот беришди. Коронавирус пандемиясининг салбий оқибатларига қарши курашишда парламентларнинг алоҳида ўрни борлиги таъкидланди.
Шу ўринда пандемиянинг савдо-иқтисодий алоқаларга салбий таъсирининг олдини олиш мақсадида икки томонлама ҳамкорликни янада фаоллаштириш зарурлигига эътибор қаратилди. А.Саидов ўз сўзида Японияга бу йил Олимпия ва Паралимпия ўйинларини муваффақиятли ўтказишини тилаб, бу Япония Бош вазири ўринбосари Ёшиҳиде Суга таъкидлаганидек, халқаро ҳамжамиятнинг коронавирус устидан ғалабасини белгилаши кераклигини айтиб ўтди.
Томонлар халқаро ташкилотлар платформаларида ҳар икки мамлакат ташаббусларини қўллаб-қувватлашни давом эттиришга келишиб олдилар.
Ўзбекистон томони ёш япониялик парламентарийларни Ёшлар ҳуқуқлари бўйича жаҳон конференциясида иштирок этишга таклиф этди.

Состоялись узбекско-японские межпарламентские переговоры
3 марта 2021 года состоялась онлайн встреча Межпарламентской группы дружбы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с парламентом Японии.
В работе данного мероприятия также приняли участие депутаты, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Японии Гайрат Фазилов, Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Республике Узбекистан Ёщинори Фуджияма.
С удоволетворением было вспомнито о том, что Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев 18 декабря 2019 года посетил парламент Японии и обсудил с председателем Палаты Представителей Японии Тадамори Осимой вопросы дальнейшего развития межпарламентских отношений. В рамках этой встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между межпарламентской группой Олий Мажлиса Республики Узбекистан с парламентом Японии и межпарламентской группы Парламента Японии с Олий Мажлисом Республики Узбекистан.
В ходе онлайн встречи были особо подчеркнуты достигнутые результаты в двустороннем сотрудничестве, развитие межпарламентского диалога, оказание сторонами обоюдной поддержки в рамках международных организаций, налаживание и укрепление взаимовыгодных торгово-экономических, политико-правовых и культурно-гуманитарных связей.
Стороны выразили готовность и далее продолжать наращивание межпарламентского партнерства по широкому спектру вопросов, представляющих взаимный интерес.
На переговорах отмечена немаловажность дальнейшего углубления межпарламентских связей в расширении двустороннего взаимодействия, поскольку именно они играют важную роль в скорой ратификации международных договоров для дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества по всем направлениям.
Выражена озабоченность масштабами распростронения пандемии коронавируса COVID-19 в мире. Стороны проинформировали друг друга о предпринимаемых в Узбекистане и Японии о мерах по противодействию этой глобальной угрозе. Была подчеркнута особая роль парламентариев в борьбе с коронавирусом, направленной на предотвращение негативных последствий пандемии.
В этом же ключе было акцентировано внимание на необходимости активизации двустороннего взаимодействия с целью недопущения негативного влияния пандемии на торгово-экономические отношения двух стран.
В своих выступлениях А. Саидов пожелал Японии успешного проведения в текущем году Олимпийских и Параолимпийских игр, которые, как правильно отметил Премьер-министр Японии господин Ёсихидэ Суга, должны ознаменовать победу международного сообщества над коронавирусом.
Узбекская сторона пригласила молодых парламентариев Японии для участия во Всемирной конференции по правам молодежи.
Стороны пришли к единому мнению в дальнейшем поддерживать инициативы обеих стран на площадках международных организаций.
Парламентарии подтвердили обоюдную решимость активно развивать полномасштабное сотрудничество между двумя странами.