Президентимиз Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясига ташриф буюрди
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг янги биноси ва ўқув-илмий фаолияти билан танишди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги  Фармони доирасида Бош прокуратура Академияси негизида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилган эди.
Академия қисқа вақт ичида тор ихтисослашган таълим муассасасидан прокуратура ва тергов-суриштирув органлари учун кадрларни ягона ёндашув асосида тайёрлайдиган, таълимнинг узлуксиз тизимига эга бўлган, тўлақонли ихтисослаштирилган олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасасига айланди.
Академиянинг профессор-ўқитувчилар ва бошқарув ходимлари таркиби прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, илмий ва экспертлик муассасаларида амалий тажрибага эга малакали кадрлар билан тўлдирилди.
Ўтган даврда Академияга бириктирилган ҳудуддаги инфратузилма изчил кенгайтирилиб, беш қаватли маъмурий бино, замонавий ошхона, меҳмонхона ва талабалар учун коворкинг майдони қайтадан барпо этилди ҳамда конференц-зал, кутубхона тубдан реконструкция қилинди.
Бундан ташқари, 2 та ўқув корпуси ва 2 та ётоқхона бинолари қайта таъмирланиб, таълим олувчиларни қамраб олиш имконияти икки бараварга оширилди. Ҳозирда эса очиқ ва ёпиқ спорт мажмуаларининг қурилиши давом этмоқда.
Назария ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш мақсадида криминалистика полигонлари, суд процесси имитацияси учун махсус заллар, Гезелл ойнаси билан жиҳозланган сўроқ ва таниб олиш хоналари, киберполигон, “даркнет” ва суд-экспертизаси лабораторияларидан иборат жами 12 та махсус хона барпо этилди.
Академияда олий таълимнинг икки босқичли тизими – бакалавриат ва магистратура йўлга қўйилган. 2023/24 ўқув йилидан мамлакатимизда илк маротаба “Турли тизим – ягона ёндашув” тамойили асосида бакалавриатнинг “Тергов фаолияти” ва “Прокурорлик фаолияти” таълим йўналишларида ўқув жараёнлари ташкил этилди. Кибержиноятларга қарши курашишга йўналтирилган “киберпрокурор” ва “кибертерговчи”ларни тайёрлаш учун келгуси йилдан бошлаб “Киберҳуқуқ” бакалавриат йўналиши ташкил этилади.
Магистратурада “Тергов фаолияти”, “Прокурорлик фаолияти” шунингдек, миллий таълим тизимида ягона бўлган “Коррупцияга қарши кураш фаолияти”, “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилди. 2025/2026 ўқув йилидан бошлаб, “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича магистрлар тайёрланади.
Малака оширишнинг сифат жиҳатидан янги тартиби жорий этилиб, прокуратура ва тергов органлари ходимларининг ҳар уч йилда камида бир марта узлуксиз малака ошириш тизими йўлга қўйилган.
Прокуратура органларининг раҳбар кадрларини қайта тайёрлаш, янги қабул қилинган ходимларнинг бошланғич ихтисослашувини таъминлаш, ваколатли органлар суриштирувчи ва терговчиларини қайта тайёрлаш бўйича янги тизим яратилди.
Масофавий ва аралаш курслар ҳамда ходимларнинг эҳтиёжларига асосланган таълимнинг электив модели қўлланиб келинмоқда. Бу – ҳар бир ходимга бутун хизмат фаолияти давомида шахсий таълим траекторияси бўйича ўз малакасини узлуксиз ошириб бориш имконини яратади.
Портал орқали масофавий ва аралаш курсларни сунъий интеллект технологиялари асосида жорий этиш йўлга қўйилди. Бунда сунъий интеллект асосида яратилган виртуал ассистент ва ҳақиқий тергов амалиётида учрайдиган муаммоли вазиятларни акс эттирган рақамли симуляция видеолари кенг қўлланилмоқда.
Аҳолига бепул ҳуқуқий маслаҳат бериш учун юридик клиника ва махсус электрон платформа фаолияти йўлга қўйилган. Бу фаолиятга талабалар жалб этилиб, тажрибали мутахассислар раҳбарлигида амалий кўникмаларини шакллантирмоқда.
Бундан ташқари, Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази ташкил этилган. Мазкур йўналишда магистрларни тайёрлаш, шунингдек, илмий кенгаш фаолиятини илмий услубий жиҳатдан таъминлаш йўлга қўйилди.
Кибержиноятчилик ва бошқа глобал таҳдидларга қарши курашиш ҳамда бу борада малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида ўтган йилда Президентимизнинг тегишли қарорлари асосида Академия таркибида Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти ташкил этилди.
Аҳамиятлиси, замонавий киберлабораторияда 439 та мураккаб рақамли тадқиқот ва экспертиза ўтказилиб, 189 та кибержиноят фош этилган.
Академиянинг лойиҳа офисида АҚШ, Япония, Германия, Жанубий Корея, Россия, Словения ва Швеция каби давлатлардан жалб қилинган экспертлар ҳамкорлигида 15 дан ортиқ лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Академияда 10 та ихтисослик бўйича илмий даражаларини берувчи кенгаш фаолият олиб боради. Шундан “Коррупция муаммолари” ихтисослиги бўйича илмий кенгаш мамлакатимизда ягона бўлиб ҳисобланади. Академиянинг илмий салоҳияти уч йил ичида 26 фоиздан 67 фоизга етказилди.
Президентимиз Академиянинг суд процесси имитацияси учун махсус заллари, сўроқ ва таниб олиш ҳамда бошқа ихтисослаштирилган хоналари, ахборот-ресурс марказида яратилган замонавий шароитлар билан танишди, талабалар билан мулоқот қилди.

Глава нашего государства ознакомился с новым зданием и учебно-научной деятельностью Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
Академия была создана на базе Академии Генеральной прокуратуры в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений».
За короткий срок академия трансформировалась из узкоспециализированного учебного заведения в полноформатное специализированное высшее учебное и научно-исследовательское учреждение с непрерывной системой образования, осуществляющее подготовку кадров для органов прокуратуры и следственно-дознавательных органов на основе единого подхода.
Профессорско-преподавательский и управленческий состав Академии укомплектован квалифицированными специалистами, имеющими практический опыт работы в органах прокуратуры, правоохранительных органах, а также в научных и экспертных учреждениях.
За прошедший период на закрепленной за Академией территории последовательно расширялась инфраструктура: построены новое пятиэтажное административное здание, современная столовая, гостиница и коворкинг-пространство для студентов, а также полностью реконструированы конференц-зал и библиотека.
Кроме того, капитально отремонтированы два учебных корпуса и два здания общежитий, что позволило вдвое увеличить охват обучающихся. В настоящее время продолжается строительство открытого и крытого спортивных комплексов.
В целях обеспечения тесной связи теории и практики созданы 12 специализированных помеўений, включая криминалистические полигоны, специальные залы для имитации судебных процессов, кабинеты для допросов и опознаний, оснащенные зеркалом Гезелла, киберполигон, лаборатории «даркнета» и судебной экспертизы.
В Академии внедрена двухступенчатая система высшего образования – бакалавриат и магистратура. С 2023/2024 учебного года впервые в стране на основе принципа «Разные системы — единый подход» организовано обучение по направлениям бакалавриата «Следственная деятельность» и «Прокурорская деятельность». С будущего года планируется открытие направления бакалавриата «Киберправо» для подготовки «киберпрокуроров» и «киберследователей», ориентированных на противодействие киберпреступности.
В магистратуре осуществляется подготовка кадров по специальностям «Следственная деятельность», «Прокурорская деятельность», а также по уникальным для национальной системы образования направлениям – «Антикоррупционная деятельность» и «Международное право в области прав человека». С 2025/2026 учебного года будет налажена подготовка магистров по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности».
Внедрен качественно новый порядок повышения квалификации, в рамках которого обеспечена система непрерывного повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры и следствия не реже одного раза в три года.
Создана новая система переподготовки руководящих кадров органов прокуратуры, начальной специализации вновь принятых сотрудников, а также переподготовки дознавателей и следователей уполномоченных органов.
Широко применяются дистанционные и смешанные курсы, а также элективная модель обучения, основанная на индивидуальных потребностях сотрудников. Это позволяет каждому работнику на протяжении всей служебной деятельности непрерывно повышать квалификацию по персональной образовательной траектории.
Через специализированный портал внедрены дистанционные и смешанные курсы на основе технологий искусственного интеллекта. При этом активно используются виртуальный ассистент на базе ИИ и цифровые симуляционные видеоматериалы, отражающие проблемные ситуации, возникающие в реальной следственной практике.
Для оказания населению бесплатной юридической помощи налажена деятельность юридической клиники и специальной электронной платформы. К этой работе привлекаются студенты, которые под руководством опытных специалистов формируют практические навыки.
Кроме того, создан Научно-образовательный центр по противодействию коррупции, в рамках которого осуществляется подготовка магистров, а также научно-методическое сопровождение деятельности диссертационного совета.
В целях противодействия киберпреступности и другим глобальным угрозам, а также подготовки квалифицированных специалистов в этой сфере, в прошлом году на основании соответствующих постановлений Президента в структуре академии был создан Научно-исследовательский институт цифровой криминалистики.
Примечательно, что в современной киберлаборатории проведено 439 сложных цифровых исследований и экспертиз, в результате чего раскрыто 189 киберпреступлений.
В проектном офисе академии в сотрудничестве с экспертами из США, Японии, Германии, Южной Кореи, России, Словении и Швеции реализуется более 15 проектов.
В академии функционирует ученый совет по 10 научным специальностям, при этом совет по специальности «Проблемы коррупции» является единственным в стране. Научный потенциал академии за три года увеличился с 26 до 67 процентов.
Президент ознакомился со специальными залами академии для имитации судебных процессов, допросов и опознаний, а также другими специализированными аудиториями и современными условиями, созданными в информационно-ресурсном центре, а также пообщался со студентами.