Халқаро парламент форуми якунлари: амалий ҳамкорлик бўйича таклиф ва ташаббуслар
Аввал хабар қилинганидек, 2020 йил 10 июнь куни “БМТнинг Инсон ҳуқуқлари кенгаши ва Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмитаси мисолида БМТнинг устав ва шартномавий органлари тавсияларини амалга оширишда парламентнинг роли” мавзуида халқаро парламент форуми бўлиб ўтди.
Ўзбекистон парламентаризми тарихида илк марта ташкил этилган ушбу онлай-анжуман ташаббускорлари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати, шунингдек дунё парламентларининг халқаро нуфузли ташкилоти — Парламентлараро иттифоқ, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади.
Видеоконференцалоқа тарзида ўтказилган халқаро парламент форумида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларни бажаришда Ўзбекистон парламенти ролини ошириш мавзуси муҳокама қилинди. Анжуман иштирокчилари онлай-муҳокамалар якунида ўзаро ҳамкорликда қуйидаги таклиф ва ташаббусларни амалга ошириш юзасидан фикрлашиб олдилар:
биринчидан, БМТнинг 75 йиллигини юксак савияда нишонлашга қаратилган тадбирлар туркуми доирасида БМТ, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси, Парламентлараро иттифоқ ва бошқа халқаро ташкилотлар иштирокида "Ўзбекистон БМТ: Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида ҳамкорлик" мавзуида юқори даражадаги халқаро форум ўтказиш;
иккинчидан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари билан Парламентлараро иттифоқ,  хусусан, мазкур нуфузли халқаро ташкилотнинг Инновация маркази ўртасида доимий асосдаги ҳамкорликни изчил ривожлантириш;
учинчидан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси билан ҳамкорликда "Пандемия ва инсон ҳуқуқлари" мавзуида конференция ташкил этиш.
Халқаро парламент форумида шу каби муҳим масалалар юзасидан Ўзбекистон парламенти палаталари раҳбарлари билан бир қаторда, нуфузли халқаро ташкилотлар намояндалари ва халқаро экспертларнинг маърузалари тингланди. Онлай-мулоқотларда, хусусан:
Парламентлараро иттифоқдан:
• Парламентлараро иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг;
• Парламентлараро иттифоқнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича дастурлари раҳбари Р.Хюзенга;
Бирлашган Миллатлар Ташкилотидан:
• БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий вакили Ҳелена Фрейзер;
• БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Универсал даврий ҳисобот бўлими бошлиғи Жанни Магазени;
• БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси бошлиғи Ришар Коменда;
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотидан:
• ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон МакГрегор;
• ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг ҳуқуқий масалалар бўйича маслаҳатчиси Н.Ражаратнам фаол иштирок этди.
Муҳокамаларда, шунингдек БМТ ва ЕХҲТ халқаро эксперти Георгий Тугуши ҳамда Япониянинг Нагоя университети профессори А.Фуджимото қатнашди.
Анжуман маърузачиларининг фикрлари билан "Халқ сўзи" газетасининг 2020 йил 12 июнь сонида "Сўз — анжуман иштирокчиларига" рукнида эълон қилинган "Олий Мажлис фаолияти қайси жиҳати билан бошқа давлатлар парламентларига намуна бўлади?" сарлавҳали материал орқали танишиш мумкин. Бундан ташқари, "Народное слово" газетасининг худди шу кунги сонида чоп этилган "Олий Мажлис служит примером для законодательных органов" номли материалда ушбу маълумотларнинг русча матни ҳавола қилинган.

Узбекистан использует лучшие рекомендации в сфере прав человека
Парламент Узбекистана 10 июня 2020 года впервые в своей истории провел совместный парламентский форум в формате видеоконференции с международной организацией парламентариев мира — Межпарламентским союзом.
Символично, что форум был проведен в преддверии Международного дня парламентаризма и посвящен теме «Роль парламентов в реализации рекомендаций уставных и договорных органов ООН: на примере Совета ООН по правам человека и Комитета по правам человека».
В организации онлайн конференции также приняли участие Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Постоянное представительство ООН в Республике Узбекистан, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ).
В частности, в ходе подготовки НЦПЧ в ответ на свое обращение получил письмо от Верховного комиссара ООН по правам человека Мишель Бачелет о возможности участия в данном парламентском форуме директора Отдела Универсального периодического обзора УВКПЧ Дж.Магаззени. В итоге он выступил с докладом «Механизмы повышения эффективности дальнейших действий по выполнению рекомендаций Совета ООН по правам человека в рамках Универсального периодического обзора прав человека».
Отметим также, что Мишель Бачелет выразила благодарность директору НЦПЧ Акмалю Саидову «за регулярное информирование о развитии прав человека в Республике Узбекистан. Эти последние сведения приветствуются и должным образом учтены». Отмечено, что специалисты УВКПЧ будут рады предоставить помощь Национальному центру по правам человека во внедрении Национальной базы данных по отслеживанию рекомендаций со стороны ООН, а также наращивании потенциала сотрудников НЦПЧ.
Имплементация положений международных документов в законодательство Узбекистана, в том числе в сфере прав человека, дает стране необходимые условия для динамичного продвижения в сообщество наиболее развитых стран мира. В этой связи постоянная работа над изучением международной нормативно-правовой базы, к которой присоединился Узбекистан, выработка планов по претворению в ежедневную практику страны лучшего мирового опыта, отчетность по их реализации и анализу рекомендаций со стороны мировых институтов являются одними из первостепенных задач парламента и национальных институтов, таких как НЦПЧ.
Поэтому участники парламентского форума активно использовали возможности онлайн формата для обсуждения этих вопросов совместно с руководством и специалистами такой авторитетной организации, как Межпарламентский союз (МПС), воплотившей в себе опыт парламентов стран мира.
В парламентском форуме приняли участие Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг, представитель Верховного комиссара ООН по правам человека Джанни Магазенни, руководители и члены обеих палат парламента Узбекистана, представители Организации исламского сотрудничества, БДИПЧ/ОБСЕ и других международных организаций, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, отечественные и зарубежные эксперты.
Как было отмечено Председателем верхней палаты парламента Танзилой Нарбаевой, в соответствии с рекомендациями Межпарламентского союза в структуре Олий Мажлиса создана парламентская комиссия по Целям устойчивого развития (ЦУР). В рамках Универсального периодического обзора начала работу Комиссия по вопросам гендерного равенства, в структуре Сената образован Комитет по вопросам гендерного равенства, а также Национальная комиссия по противодействию торговле людьми и принудительному труду. Ежегодно заслушиваются отчеты Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, Генпрокуратуры, МВД, Минюста и МИД.
Узбекистан, развивая национальные парламентские традиции, активно использует лучший международный опыт, отметил на форуме Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжон Исмаилов.
Как подчеркнул первый заместитель Спикера Законодательной палаты, директор НЦПЧ Акмал Саидов, Парламент Узбекистана принимает активное участие в деятельности Межпарламентского союза и других международных форумов парламентариев. Узбекистан поддерживает инициативу МПС и УВКПЧ в принятии «Принципов парламент и права человека», по включению в Декларацию по 75-летию ООН положений о роли национальных парламентов и МПС в современных международных отношениях.
Форум стал новой возможностью для развития межпарламентского диалога по вопросам прав человека, устойчивого развития и сотрудничества.