2020 йил 12-13 август кунлари видеоконференция шаклида бўлиб ўтадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми ёшлар ҳуқуқларини тарғиб қилишнинг долзарб масалаларига бағишланади. Форум ташкилотчиси Ўзбекистон Ҳукумати ҳисобланиб, анжуманни ўтказиш масъулияти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази зиммасига юкланган.
Ушбу форум инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилаётган иккинчи халқаро анжумандир. "Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми" деб номланган биринчи халқаро анжуман 2018 йил 22-23 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган.
Унинг иштирокчилари томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд декларацияси қабул қилинган. Мазкур Декларацияни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси 2019 йил 6 февралда БМТ 73-сессиясининг ҳужжати сифатида тасдиқлаган.
Осиё Форуми якунида мазкур халқаро анжуманнинг муҳимлиги ва зарурлигини ҳисобга олган ҳолда, уни ҳар икки йилда бир марта мунтазам равишда ўтказиб туриш ҳақида келишиб олинган.
Бу галги Самарқанд Форумининг асосий мақсади – ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришга тааллуқли мавжуд халқаро ҳамда минтақавий механизмларни таҳлил қилишдан иборат. Мунозаралар жараёнида ушбу механизмларни такомиллаштириш имкониятлари ҳам кўриб чиқилади.
Кун тартибидан, шунингдек БМТ Барқарор ривожланиш мақсадлари ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича бутунжаҳон дастурини амалга оширишда ёшларнинг роли масаласи ўрин олган.
Самарқанд Форумида БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари бўйича конвенцияси лойиҳаси биринчи марта жаҳоннинг етакчи экспертлари муҳокамаси учун тақдим қилинади. Ушбу Конвенция лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги таклифига мувофиқ тайёрланган.
Конвенция - том маънодаги янги ҳужжат бўлиб, унда ёшларнинг ҳозирги замонда дунё миқёсида эътироф этилиши зарур бўлган ўзига хос ҳуқуқлари акс эттирилган. Бундай мазмундаги халқаро ҳужжатнинг қабул қилиниши жаҳондаги барча давлатлар томонидан ёшлар масалаларига бўлган эътиборни тубдан кучайтиради. Ёшларнинг алоҳида ҳуқуқларига жиддий эътибор қаратилиши, ўз навбатида, навқирон авлод вакилларига манзилли кўмак кўрсатишда муҳим омил бўлади.
Ёшлар ҳуқуқлари бўйича конвенция лойиҳаси ўзбек, рус ва инглиз тилларида муҳокама учун форумнинг расмий сайти (http://www.asianforum.uz/) ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг расмий (http://nhrc.uz/) сайтида жойлаштирилган.

Узбекистан проведет форум по правам человека
12-13 августа 2020 года в формате видеоконференции состоится Самаркандский форум по правам человека. Национальным ключевым организатором Форума является Правительство Республики Узбекистан, представленное Национальным центром по правам человека.
Это второй из цикла международных форумов, целью которого поставлено укрепление международного и регионального сотрудничества в области прав человека.
Первый, получивший название «Азиатский форум по правам человека», состоялся в Самарканде 22-23 ноября 2018 года. Его участниками принята Самаркандская декларация по правам человека, которая была утверждена Генеральной Ассамблеей ООН 6 февраля 2019 года в качестве документа 73-сессии Организации Объединенных Наций.
По итогам Азиатского Форума была отмечена важность и необходимость проведения данного мероприятия на регулярной основе один раз в два года.
Основная цель нынешнего Самаркандского Форума – обсуждение уже существующих международных и региональных механизмов для защиты и поощрения прав молодежи, а также возможностей их совершенствования.
В повестку дня внесено и обсуждение роли молодежи в реализации Целей устойчивого развития ООН и Всемирной программы ООН в области образования по правам человека.
В ходе Самаркандского Форума также планируется обсуждение такого принципиально нового документа, как проект Конвенции о правах молодежи.
Инициатива по разработке и принятию Международной конвенции ООН о правах молодежи принадлежит Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву и была им предложена в ходе 72-ой Генеральной Ассамблеи ООН.
Конвенция представляет собой новый документ, отражающий специфические права молодежи, необходимые к признанию в современном мире. Наличие международного документа подобного рода привлечет интерес государств к вопросам молодежи по всему миру. А выделение отдельных прав молодежи поспособствует оказанию адресной помощи.
Ознакомиться с проектом Конвенции о правах молодежи можно на официальном сайте форума http://www.asianforum.uz/.