2019 йилги сайловлар янги сиёсий муҳитда ўтказилади
Академик Акмал Саидовнинг жорий йилда мамлакатимизда қабул қилинган Сайлов кодексининг муҳим жиҳатлари таҳлилига доир мақоласи хорижий оммавий ахборот воситаларида, жумладан Болтиқбўйи минтақасида нашр этиладиган “The Baltic Course” журнали веб-сайтида ва “The Bukharian Times” (АҚШ) газетасида чоп этилди.
Мақолада демократик давлатнинг муҳим шарти – фуқаролар сайлаш ва давлат ҳокимиятининг вакиллик органларига сайланиш ҳуқуқидан фойдаланишини таъминлаш экани, шунингдек сайлов ҳуқуқининг халқаро мезонлари Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, Сайлов кодекси ва бошқа қонун ҳужжатларидан иборат миллий сайлов қонунчилигига тўлиқ имплементация қилингани қайд этилган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 117 моддасида Президент сайлови, парламентнинг Қонунчилик палатасига ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, маҳаллий вакиллик органларига сайловлар умумий, тенг ва тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи асосида яширин овоз бериш йўли билан ўтказилиши белгиланган. Ўзбекистон Республикасининг ўн саккиз ёшга тўлган фуқаролари сайлаш ҳуқуқига эга. Сайловлар ҳар беш йилда ўтказилади.
Жорий йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси давлат ва жамият бошқарувида фуқароларнинг иштирок этишидан иборат конституциявий ҳуқуқнинг қўлланилиши бўйича амалий механизмларни аниқ ифодалайди.
Мазкур Сайлов кодекси лойиҳаси “gov.uz” ҳукумат порталида ҳамда Марказий сайлов комиссиясининг сайтида эълон қилиниб, жамоатчилик муҳокамасига қўйилди. Шунингдек, Европада хавф­сизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Европа Кенгашининг Венеция комиссияси каби халқаро нуфузли ташкилотлар томонидан Кодекс лойиҳаси ўрганилиб, тавсиялар берилди.
Кодексни тайёрлашда нафақат миллий тажрибадан фойдаланилди, балки 30га яқин хорижий давлатнинг сайлов қонунчилиги ҳам ўрганилди.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашларига номзодларни кўрсатиш тартиби бекор қилинди, сабаби бу миллий давлатчилик шаклланаётган ва кўп партиявий тизим ривожланмаган даврда зарур эди. Бугунги кунда ушбу институтга эҳтиёж мавжуд эмас.
Сайлов кодексининг 38-моддасига кўра, энди сайловчилар бир ёки бир нечта сиёсий партияни ёқлаб имзо қўйиш имкониятига эга.
Депутатликка номзодларнинг ишончли вакиллари сони оширилди. Бу миқдор Қонунчилик палатаси учун 10 нафар, халқ депутатлари вилоят Кенгашлари учун 5 нафар, халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари учун 3 нафарни ташкил этади.
Сиёсий партиялар кузатувчиларининг ваколати кенгайтирилди. Энди улар сайлов натижалари тўғрисидаги ҳужжат нусхасини сайлов комиссияси овозлар сонини ҳисоблаб бўлиши биланоқ олишлари мумкин.
Шунингдек, Сенат аъзоларини сайлаш тартиби қонунчилик даражасида тартибга солинди. Илгари амалда бўлган Марказий сайлов комиссияси қарори билан тасдиқланган Олий Мажлис Сенати аъзоларини сайлаш тартиби тўғрисидаги низом бекор қилинди.
Бундан ташқари, депутатликка номзодларнинг камида 30 фоизи аёллар бўлиши кераклиги белгиланди. Сиёсий партиялар депутатликка номзод сифатида нафақат ўз партиялари аъзоларини, балки партиясиз фуқароларни ҳам кўрсатишлари мумкин.
Мақолада фуқароларнинг сайлаш ҳуқуқини таъминлашда Ўзбекистон кўплаб хорижий давлатларга нисбатан либерал ёндашувда экани қайд этилган. Масалан, Сайлов кодексининг 5-моддасига асосан қуйидагилар сайлаш ва сайланиш ҳуқуқига эга эмас:
биринчидан, суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар;
иккинчидан, оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этганлиги учун суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар.
Дунёнинг кўплаб давлатларида суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайловда овоз бериш ҳуқуқига эга эмас. Ўзбекистонда эса фақатгина оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этган маҳбуслар сайлаш ҳуқуқига эга эмас, холос.
Мақолада таъкидланганидек, Сайлов кодексида сиёсий партиялар ва улар кўрсатган номзодлар томонидан сайловолди ташвиқоти олиб бориш турлари, шакллари ва усуллари аниқ белгиланган (45 модда).
Шунингдек, сайлов бюллетенидаги бўш квадрат ичига сайловчилар томонидан номзодга ёқлаб овоз беришда бир қанча белгилар (+,√, Х) қўйиш имконияти яратилганлиги ҳам ўзига хос янгиликдир. Бу сайловчиларга янада қулайлик яратишга қаратилган амалиёт татбиқ этилганидан далолат беради.
Муддатдан олдин овоз бериш ва сайлов куни овоз бериш учун мўлжалланган сайлов бюллетенини жорий қилиш билан “сайлов варақаси” тушунчаси чиқариб ташланганлиги ва сайловчилар ягона электрон рўйхатининг амал қилиш механизми тартибга солинганлиги ҳам эътиборга молик жиҳатлардандир.
Мақола хотимасида таъкидланганидек, 2019 йилги сайловлар янги сиёсий талаблар, партиялар орасидаги кучли рақобат, ғоялар ва дастурлар кураши асосида ўтказилади. Сайлов кодекси ҳақиқий демократик сайловлар учун мустаҳкам пойдевор бўлиши шубҳасиз.

Выборы 2019 года пройдут в новых политических условиях
Академик Акмал Саидов в своей статье рассказал об особенностях принятого в Узбекистане Избирательного кодекса. Материал директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека размещен рядом зарубежных СМИ, в том числе на веб-сайте журнала The Baltic Course («Балтийский курс»), в газете Bukharian Times (США).
В статье, прежде всего, подчеркивается, что необходимые условия демократического государства – это реализация прав каждого избирать и быть избранным в представительные органы государственной власти.
Международные стандарты избирательного права полностью имплементированы в национальное выборное законодательство, включающее сегодня в себя Конституцию Республики Узбекистан, Избирательный кодекс и другие законодательные акты страны.
В статье 117 Конституции Республики Узбекистан закреплено, что выборы Президента, в Законодательную палату парламента, в местные представительные органы государственной власти проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Право избирать имеют граждане Республики Узбекистан, достигшие восемнадцати лет. Выборы проводятся с периодичностью пять лет.
Отмечается, что в этом году принят Избирательный кодекс Республики Узбекистан, который полностью раскрывает практические механизмы реализации конституционных прав граждан на участие в управлении делами общества и государства.
Проект Избирательного кодекса был опубликован на портале «СОВАЗ» и на сайте Центральной избирательной комиссии, то есть прошел общественное обсуждение. По нему также получены заключения авторитетных международных организаций, в частности, БДИПЧ ОБСЕ и Венецианской комиссии Совета Европы.
В ходе подготовки Кодекса проведена инвентаризация избирательного законодательства и обобщена национальная практика проведения выборов, а также изучено избирательное законодательство более 30 зарубежных стран.
В Кодексе предусмотрено обеспечение прямого избрания членов хотя бы одной из палат парламента, что отвечает положениям международных документов о выборах.
Упразднен порядок выдвижения кандидатов в районные (городские) Кенгаши народных депутатов органами самоуправления граждан, что было необходимо в период становления национальной государственности, отсутствия развитой многопартийной системы. Сегодня в этом институте уже нет потребности.
Теперь избиратели вправе ставить подпись в поддержку одной или нескольких политических партий, что закреплено в статье 38 Избирательного кодекса.
Увеличено количество доверенных лиц кандидатов в депутаты (10 – для Законодательной палаты, 5 - областных Кенгашей народных депутатов, 3 – районные и городские Кенгаши народных депутатов).
Усилена роль наблюдателей от политических партий, которые теперь наделены дополнительным правом получать копии документов о результатах выборов сразу после составления протокола избирательной комиссии по итогам подсчёта голосов.
Установлен порядок незамедлительного вывешивания на избирательном участке копии протокола участковой избирательной комиссии о подсчете голосов для всеобщего ознакомления на срок не менее чем 48 часов.
Кандидату или наблюдателю предоставлено право подавать жалобу относительно любого аспекта избирательного процесса (в том числе запросить пересчет голосов или признать недействительными результаты выборов).
Согласно статье 102 Избирательного кодекса, решения избирательных комиссий могут быть обжалованы органами политических партий, выдвинувшими кандидатов в депутаты, самими кандидатами в депутаты, доверенными лицами, наблюдателями и избирателями в вышестоящую избирательную комиссию, или в суд в течение десяти дней после принятия решения. Решения ЦИК могут быть обжалованы в Верховном суде в течение десяти дней после принятия решения.
Порядок избрания членов Сената теперь определен на законодательном уровне. Раннее действовавшее Положения о порядке избрания членов Сената Олий Мажлиса, утвержденное постановлением ЦИК, отменено.
Таким образом, именно политические партии теперь становятся основными игроками, которые борются за голоса избирателей. Это способствует усилению межпартийной конкуренции, борьбе идей и программ. Аналогичные нормы и практика имеются практически во всех развитых демократических государствах.
Определено, что число женщин должно составлять не менее 30% от общего числа кандидатов в депутаты. Политические партии могут выдвигать кандидатами в депутаты не только членов своей партии, но и беспартийных. То есть стать кандидатом в депутаты может любой гражданин.
Что касается такого важнейшего института гражданского общества, как махалля, то законодательством предусмотрено вовлечение махаллей, как в качестве организаторов выборов (формирование участковых и окружных избирательных комиссий), так и в качестве наблюдателей.
В статье отмечен более либеральный подход Узбекистана к праву граждан быть избранными, чем во многих странах. Так, согласно статье 5 Избирательного кодекса не могут быть избранными и не участвуют в выборах: во-первых, граждане, признанные судом недееспособными; во-вторых, лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления. Во многих странах мира, к выборам не допускаются лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда. В Узбекистане круг таких лиц ограничен – это только те, кто совершил тяжкие и особо тяжкие преступления.
В статье отмечается, что Избирательным кодексом четко определены виды, формы и методы проведения агитации (статья 45) политическими партиями и их кандидатами; особое внимание уделено вопросам формирования, организации деятельности окружных и участковых избирательных комиссий.
Что касается совершенно новых положений предусмотренных Избирательным кодексом, то в их числе следующие: законодательно регламентирован порядок функционирования Единого электронного списка избирателей Республики Узбекистан; исключено понятие «избирательный лист» так как внедрен единый документ – избирательный бюллетень, как для досрочного голосования, так и голосования в день выборов; избирателям предоставляется возможность ставить несколько знаков (+, √, Х) в пустом квадрате бюллетеня, расположенном справа напротив фамилии того кандидата, за которого он голосует и другие.
В заключение отмечается, что выборы 2019 года пройдут в совершенно новых политических условиях, в условиях сильной межпартийной конкуренции, борьбы идей и программ. Надежной основой для проведения подлинных демократических выборов является Избирательный кодекс.