Хотин-қизлар учун меҳнат шароитларини яхшилаш доимий эътиборда
Бугун, 17 ноябрь куни Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди. Унда қўмита аъзолари, экспертлар гуруҳи, бир қатор вазирлик ва идоралар масъуллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда “Оғир ижтимоий аҳволда қолган хотин-қизлар ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни муҳокама қилинди.
Сенаторлар таъкидлаганидек, Қонун 2021 йил 19 майдаги давлат раҳбарининг “Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган хотин-қизларни реаблитация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Қонун билан «Аҳолини рўйхатга олиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 24-моддасига тегишли ўзгартириш киритилмоқда. Яъни унда “Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган шахсларни реабилитация қилиш ва мослаштириш ҳамда ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш республика маркази” ўрнига “Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика маркази”ни киритиш назарда тутилмоқда.
Шу билан бирга, «Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги, «Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тўғрисида”ги Қонунларга ҳам тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар  киритилмоқда
Таклиф этилаётган Қонун қабул қилиниши зўрлик ишлатишдан жабр кўрган хотин-қизларни реаблитация қилишга оид белгиланган вазифа ва функцияларнинг аниқ ва мақсадли бажарилиши ҳамда ижро интизомини таъминлайди. Қонунларни қўллаш амалиётида ноаниқликлар юзага келиши ҳолатининг олдини олади.Бундан ташқари, мажлисда қўмита томонидан енгилсаноат ва чармсаноат корхоналарида хотин-қизлар учун қулай ва хавфсиз меҳнат шароитларини яратилганлиги, меҳнатига муносиб иш ҳақи тўланиши, меҳнатни муҳофаза қилиниши, меҳнат муносабатлари билан боғлиқ масалаларда иш берувчиларнинг ижтимоий масъулияти ўрганилгани маълум қилинди.
Қайд этилганидек, бугунги кунда республика енгил саноат тизимида 7,4 мингдан ортиқ корхонада 360 мингдан зиёд фуқаролар ишлайди. Уларнинг 70 фоиздан ортиғини хотин-қизлар ташкил этади. Бунда 100 нафардан ортиқ хотин-қизлар ишловчи корхоналар сони 258 тани ташкил этмоқда. “Ўзчармсаноат” уюшмасига аъзо 13 та корхонада 50-100 нафар аёл фаолият юритмоқда.
Мазкур корхоналарда ходимларни бепул озиқ-овқат билан таъминлаш, талаб даражасидаги меҳнат шароитлари яратишга алоҳида аҳамият қаратилган.
Шундай бўлсада, енгилсаноат ва чармсаноат тизими корхоналарида иш берувчилар томонидан хотин-қизлар учун қулай, хавфсиз меҳнат шароитларини яратишда қонун ҳужжатларида белгиланган талабларнинг бузилишга йўл қўйилган.
Жумладан, Меҳнат кодекси талабларига зид равишда корхонада иш берувчи ва ходимлар ўртасида жамоа шартномаси тузилмаган. Уч ёшгача фарзанди бўлган аёлларни ишга қабул қилинишида синов муддатини  қўллаш ва уларга 1 соатга қисқартирилган иш кунини белгиламаслик, ўн икки ёшга тўлмаган икки ва ундан ортиқ боласи ёки ўн олти ёшга тўлмаган ногирон боласи бор аёлларга ҳар йили уч иш кунидан кам бўлмаган муддат билан ҳақ тўланадиган қўшимча таътил бермаслик ҳолатлари кузатилган.
Шунингдек, ходимларга иш даврида уларнинг хоҳишига кўра, йиллик таътилнинг энг оз муддатидан (ўн беш иш кунидан) ортиқча қисми учун пуллик компенсация тўланмаслик, жамоа шартномаларида ходимларга умумий иш стажига қараб кўшимча таътиллар берилиши белгиланган бўлсада, амалда ушбу таътиллар берилмаслиги ва ички меҳнат тартиб-интизоми қоидалари, лавозим йўриқномаларни ишлаб чиқмаслик ҳолатларига йўл қўйилган.
Йиғилишда аниқланган шу ва бошқа бир қатор камчиликлар юзасидан асослантирилган тушунтириш бериш ёки ўз нуқтаи назарини баён қилиш учун Вазирлар Маҳкамасига парламент сўрови юборилиши лозим деб топилди. Мазкур парламент сўровини юбориш бўйича якуний қарор Сенатнинг йигирма биринчи ялпи мажлисида қабул қилинади.

Улучшение условий труда для женщин – в спектре постооянного внимания
Сегодня, 17 ноября, состоялось заседание Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства. В нем приняли участие члены Комитета, экспертной группы, ответственные работники ряда министерств и ведомств, а также представители СМИ.
На заседании обсуждался Закон Республики Узбекистан Законе Республики Узбекистан «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по обеспечению гарантий прав женщин, оказавшихся в тяжелом социальном положении».
Сенаторы отметили, что Закон разработан в целях обеспечения исполнения постановления Президента от 19 мая 2021 года «О дополнительных мерах по реабилитации женщин, пострадавших от насилия».
Законом вносятся соответствующие изменения в статью 24 Закона Республики Узбекистан «О переписи населения». Другими словами, он предусматривает изменение слов «центрах реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от насилия, и предупреждения суицидов» словами «центрах реабилитации и адаптации женщин».
Наряду с этим, вносятся соответствующие изменения и дополнения в Закон «О защите женщин от притеснения и насилия» и Закон «Об органах самоуправления граждан».
Принятие предлагаемого Закона обеспечит четкую и целенаправленную реализацию задач и функций, определенных в связи с реабилитацией женщин, пострадавших от насилия, а также соблюдение исполнительской дисциплины. Будет достигнуто предупреждение случаев возникновения в правоприменительной практике неопределенности.
Кроме того, на заседании были озвучены результаты изучения, проведенного Комитетом по повышению ответственности работодателей по вопросам, связанным с трудовыми отношениями женщин на предприятиях легкой промышленности и кожевенной промышленности.
Отмечалось, что сегодня на более 7400 предприятиях в системе легкой промышленности республики работают свыше 360 тысяч человек. Более 70 процентов из них – женщины. Количество предприятий, на которых работает более 100 женщин, составляет 258. На 13 предприятиях, входящих в “Узчармсаноат” работают 50–100 женщин.
Особое внимание уделяется обеспечению работников этих предприятий бесплатным питанием, созданию соответствующих условий труда.
Несмотря на это, на предприятиях легкой промышленности и кожевенной промышленности работодателями допускаются случаи нарушения требований законодательства по созданию благоприятных, безопасных условий труда для женщин.
В частности, вопреки требованиям Трудового кодекса на предприятии нет коллективного договора между работодателем и работниками. Наблюдаются случаи применения испытательного срока при приеме на работу женщин с детьми в возрасте до трех лет без установления им сокращенного на 1 час рабочего дня, а также непредоставления дополнительного оплачиваемого отпуска не менее трех рабочих дней в год женщинам, имеющим двух и более детей в возрасте до двенадцати лет, а также детей с инвалидностью в возрасте до шестнадцати лет.
Кроме того, работникам не выплачивается компенсация за превышение минимального ежегодного отпуска (пятнадцати рабочих дней) по их усмотрению в течение периода работы, хотя коллективные договоры предусматривают дополнительный отпуск в зависимости от общего стажа работы. На практике допускаются случаи, когда эти отпуски не предоставляется и правила внутренней трудовой дисциплины, должностные инструкции не разрабатываются.
На заседании отмечалось, что следует направить парламентский запрос в Кабинет Министров в целях получения обоснованных разъяснений или выражения собственного мнения по этим и ряду других выявленных недостатков. Окончательное решение о направлении парламентского запроса будет принято на двадцать первом пленарном заседании Сената.