Озарбайжонда Ўзбекистон фани ва маданияти кунлари бошланди
БОКУ, 24 январь. /«Дунё» АА/. 24-26 январь кунлари Озарбайжонда Ўзбекистон фани ва маданияти кунлари бўлиб ўтмоқда, деб хабар беради «Дунё» АА мухбири.
Мазкур тадбирда иштирок этиш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов бошчилигидаги делегация Боку шаҳрига ташриф буюрди.
Ташрифнинг илк кунида буюк ўзбек адиби Алишер Навоий ва Озарбайжон давлат арбоби Хайдар Алиев ҳайкалларининг пойларига ҳамда Шаҳидлар хиёбонида гул қўйиш маросимлари, шунингдек, Озарбайжон қўлёзмалар институтида «Ўзбекистон ва Озарбайжон: маданиятлар мулоқоти» номли давра суҳбати бўлиб ўтди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон парламенти аъзоларининг Озарбайжон Миллий Межлиси раиси Сахиба Гафарова билан учрашуви ҳамда парламентлараро алоқалар бўйича дўстлик гуруҳларининг қўшма йиғилиши ўтказилди.
Мазкур учрашувлар давомида томонлар парламентлараро ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини таҳлил этиб, истиқболдаги режаларни муҳокама қилди.

БАКУ, 24 января. /ИА «Дунё»/. 24-26 января в Азербайджане проходят Дни науки и культуры Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Для участия в данном мероприятии Баку прибыла делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалом Саидовым.
В первый день визита состоялись церемонии возложения цветов к монументам великому узбекскому поэту Алишеру Навои, азербайджанскому государственному деятелю Гейдару Алиеву, а также на Аллее Шехидов.
В свою очередь, в Азербайджанском институте рукописей состоялся «круглый стол» на тему «Узбекистан и Азербайджан: диалог культур».
Также состоялась встреча парламентской делегации Узбекистана с председателем Национального Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой и совместное заседание групп дружбы по межпарламентским связям.
В ходе встреч стороны проанализировали текущее состояние межпарламентского сотрудничества и обсудили планы на будущее.