БИШКЕК, 30 январь. /"Дунё" АА/. Қирғизистоннинг "Аlliance-press.kg" ахборот агентлиги Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидовнинг Алишер Навоий таваллудининг 583 йиллигига бағишланган "Мамлакат устуни, давлат таянчи" сарлавҳали мақоласини эълон қилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Мақолада қайд этилишича, бу йил 9 февраль куни улуғ шоир ва мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 583 йиллиги кенг нишонланади. Ушбу муборак сана билан боғлиқ маданият ва маърифат тадбирларининг барчаси мантиқан бир-бирини тўлдириб, эл-юртимиз маънавиятини юксалтиришда улкан аҳамият касб этади.
"Алишер Навоий маърифатпарвар шахс сифатида ўзи яшаган даврда ҳам, кейинги даврларда ҳам тарихий манбаларда алоҳида қайд этилиб, шеърий асарларда кенг таъриф ва тавсиф қилинган, – деб ёзади муаллиф. – Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ректори Шуҳрат Сирожиддинов айни соҳанинг изчил фидойи тадқиқотчиси ва пешқадам муаллифларидан бири ҳисобланади. Бу фикримизни олимнинг 2023 йилда нашрдан чиққан "Амир Алишер. Ҳаёти ва фаолияти" номли китоби ҳам яққол тасдиқлаб турибди. Ушбу китобда, муаллифнинг ўзи ҳам эътироф этганидек, "Алишер Навоийнинг таржимаи ҳоли энг қадимий, илк манбаларда берилган маълумотлар асосида" ёритилган".
Муаллифнинг таъкидлашича, Алишер Навоий асарлари мағзига сингдирилган ҳаётий фалсафа замирида одамийлик ва бағрикенглик, эзгулик ва адолатпарварлик ғоялари ўз мужассамини топган. Янги Ўзбекистонни барпо этаётган ва учинчи Ренессанс пойдеворини тиклаётган замондошларимиз шундай эзгу фазилатларнинг соҳиблари бўлиши фарзу қарздир.
"Алишер Навоий ҳаёти ва фаолиятига қизиқиш ўз замонасидан бугунги кунга қадар сўнмай келмоқда, айниқса, кейинги йилларда тубдан кучайиб бормоқда. Табиийки, ижтимоий-тарихий тараққиёт илгарилагани сари инсон тафаккури муайян воқеа-ҳодисага нисбатан турли қарашларни намоён этади", – дейилади "Аlliance-press.kg" тарқатган мақолада.

583-я годовщина со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои в фокусе внимания СМИ Кыргызстана
БИШКЕК, 1 февраля. /ИА «Дунё»/. Информационное агентство Кыргызстана «Аlliance-press.kg» опубликовало статью первого заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра по правам человека Акмала Саидова «Опора страны, опора государства», посвященная 583-й годовщине со дня рождения Алишера Навои, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В статье отмечается, что 9 февраля будет широко отмечаться 583-я годовщина со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои. Все культурно-просветительские мероприятия, связанные с этой датой, логически дополняют друг друга и приобретают большое значение в повышении духовности нашей страны.
«Алишер Навои, как просвещенный человек, был отдельно упомянут в исторических источниках как в тот период, когда он жил, так и в более поздние времена, и широко описывался в поэтических произведениях, - пишет автор. - Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Шухрат Сирожиддинов является последователем преданным своему делу и одним из ведущих авторов в той же области. Это мнение ученый высказал в своей вышедшей в 2023 году книге «Амир Алишер. Жизнь и творчество». В этой книге, как признается сам автор, «биография Алишера Навои освещена на основе сведений, приведенных в самых древних и ранних источниках».
Автор пишет, что идеи гуманности и толерантности, добра и справедливости воплощены в сути жизненной философии, заложенной в произведениях Алишера Навои. Такими хорошими качествами должны обладать наши современники, строящие Новый Узбекистан, восстанавливающие основы третьего Ренессанса.
«Интерес к жизни и творчеству Алишера Навои не угас с его времени и до наших дней, особенно в последние годы, он радикально возрастает, - говорится в статье. - Естественно, по мере общественно-исторического развития человеческое мышление проявляет различные взгляды на те или иные события», - заключает «Аlliance-press.kg».