Ўзбекистон Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш тавсияларини изчил бажармоқда
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 55-сессиясида Ўзбекистон Универсал даврий шарҳ доирасида мазкур Кенгаш тавсияларини мақбул даражада бажариб келаётган давлат сифатида эътироф этилди. Шу муносабат билан 25 март куни Женева шаҳрида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан мамлакатимизнинг БМТ ҳузуридаги Женевада жойлашган ваколатхонаси ва «UPR-Info» халқаро ноҳукумат ташкилоти билан ҳамкорликда айни мавзуда тадбир ўтказилди.
Тадбирда Озарбайжон, Ирландия, Қирғизистон, Литва, Люксембург, Нидерландия, Бирлашган Араб Амирликлари, АҚШ, Сьерра-Леона, Франция ва Швейцариянинг БМТ ҳузуридаги Женевада жойлашган доимий вакиллари, шунингдек, ЮНФПА, БМТТД каби халқаро ташкилотлар ҳамда “Justice for all international” халқаро ноҳукумат ташкилоти вакиллари иштирок этди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши президенти, элчи Омар Знибер тадбир иштирокчиларини қутлади. Офлайн ва онлайн тарзда бўлиб ўтган ушбу мулоқотга «UPR-Info» ноҳукумат ташкилоти Ижрочи директори Мона М’Бикай модераторлик қилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов мазкур тадбирда онлайн иштирок этди ва сўзга чиқди.
Маълумки, 2023 йил ноябрь ойида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Универсал даврий шарҳ бўйича ишчи гуруҳи Ўзбекистоннинг тўртинчи миллий маърузасини кўриб чиқди.  Мамлакатимиз вакили бу борадаги амалий ҳамкорлик ва фойдали тавсиялар учун БМТ Кенгашига аъзо давлатлар ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасига миннатдорчилик билдирди.
А.Саидов «UPR-Info» халқаро ноҳукумат ташкилоти Ўзбекистоннинг Миллий маърузасини тайёрлаш жараёнида делегациямиз аъзоларини самимият ва ишчанлик билан қўллаб-қувватлаганини эътироф этди. Шу муносабат билан ушбу халқаро ННТ раҳбарияти ва фаолларига ташаккур изҳор этилди.
Ўзбекистон ҳамкор давлатлар, бошқа манфаатдор томонлар ўртасида инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва ҳимоя қилиш бўйича илғор тажрибаларни алмашишнинг ўзига хос механизми сифатида Универсал даврий шарҳ жараёнига тўлиқ содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди. Биз Универсал даврий шарҳ мажбуриятлари ҳукуматлар томонидан ихтиёрий равишда қабул қилинишини ва яхши ният тамойили сифатида миллий даражада амалга оширилиши мисолида уни ҳурмат қилиш кераклигини эътироф этамиз.
Мамлакатимиз Универсал даврий шарҳ тавсияларини кўриб чиқишга ҳар доим ижобий ёндашиб келмоқда. Чунки Универсал даврий шарҳ амалий жараён бўлиб, унинг ёрдамида ҳар бир давлат инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ вазиятни яхшилаши, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича ўз мажбуриятларини бажариш бўйича амалга оширган саъй-ҳаракатлари самараларини юксак минбардан очиқ эълон қилиши мумкин.
Янада муҳими, Универсал даврий шарҳ доирасидаги изчил фаолият асносида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илғор тажрибалар намуналари бутун дунё бўйлаб баҳам кўрилади. Ҳозирги вақтда айни йўналишда глобал кўламдаги шунга ўхшаш бошқа самарадор универсал механизмлар мавжуд эмас.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Универсал даврий шарҳ бўйича ишчи гуруҳи 2023 йил ноябрь ойида Ўзбекистоннинг тўртинчи миллий маърузасини кўриб чиқиши чоғида 80 дан ортиқ давлатдан 234 та тавсия билдирилди. Эътиборли жиҳати шундаки, мамлакатимиз Универсал даврий шарҳ тавсияларини бажаришга ҳамиша катта аҳамият беради.
Бугунги кунда Ўзбекистон ҳам ўз ҳукумати, парламенти, адвокатура ва фуқаролик жамиятининг ўзаро боғлиқ ролларининг тўғри ишлаши зарурлигини тасдиқлаган ҳолда, Универсал даврий шарҳ доирасида ўз миллий маърузаларининг кўриб чиқилиши юзасидан билдирилган тавсияларни мақбул тарзда бажариш учун барча манфаатдор томонлар билан фаол ҳамкорликда иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларга мослаштириш борасида ўз мажбуриятларида собитдир. Янги Ўзбекистон ўз ҳаётининг сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий жабҳаларига таъсир кўрсатувчи шиддатли ислоҳотлари замирида инсон ҳуқуқларини биринчи ўринга қўяди, деб таъкидлади пировардида А.Саидов.
Тадбирда, шунингдек, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Консуэло Видал Брюс ва БМТ Тараққиёт дастурининг Женевадаги офиси директори Аги Вереснинг маърузалари тингланди. Муҳокамаларда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси раҳбари Матилда Богнер, шунингдек, Франция, Сьерра-Леона ва Қирғизистоннинг БМТ ҳузуридаги Женевада жойлашган доимий вакиллари сўзга чиқди.
Маълумот учун: Ўзбекистоннинг Универсал даврий шарҳ доирасидаги биринчи миллий маърузаси 2009 йил 11 мартда ва тўртинчи миллий маърузаси 2023 йил 8 ноябрда кўриб чиқилган. Агар Ўзбекистон 2005 йилда Универсал даврий шарҳ доирасида фаолият олиб бориш учун асос яратишга ёрдам берганлиги инобатга олинса, мамлакатимиз бу борада 18 йилдан ортиқ амалий тажрибага эга эканлиги яққол аён бўлади.

Узбекистан привержен выполнению рекомендаций Совета по правам человека ООН
На 55-й сессии Совета ООН по правам человека Узбекистан был представлен в качестве передовой страны, которая выполняет рекомендации Совета по правам человека ООН в рамках УПО.
Специальное мероприятие, проведенное в гибридном формате 25 марта, было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с представительством страны в Женеве и международной неправительственной организацией UPR info.
В мероприятии приняли участие постоянные представители при ООН в Женеве Азербайджана, Ирландии, Кыргызстана, Литвы, Люксембурга, Нидерландов, Объединенных Арабских Эмиратов, США, Сьерра-Леоне, Франции, Швейцарии, представители международных организаций ЮНФПА, ПРООН.
Участников встречи приветствовал Председатель Совета по правам человека (СПЧ) ООН, посол Омар Знибер. Модератором выступила исполнительный директор UPR info Мона М'Бикай. В мероприятии принял участие и выступил Акмаль Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Посол Омар Знибер подчеркнул, что Универсальный периодический обзор (УПО) является уникальным глобальным механизмом коллегиального обзора для защиты и поощрения прав человека и основных свобод в духе сотрудничества, и в то же время следует активизировать усилия по осуществлению принятых рекомендаций и оказанию технической помощи государствам-членам по их запросам. По словам председателя Совета ООН по правам человека, поскольку рекомендации УПО также отражают мнения договорных органов по правам человека и мандатариев специальных процедур, сам механизм УПО призван укрепить национальную систему защиты прав человека.
В ходе мероприятия отмечалось, что Узбекистан подтверждает свою полную приверженность процессу УПО как уникальному механизму обмена передовым опытом в области поощрения и защиты прав человека между странами-партнерами и другими заинтересованными сторонами.
«Мы признаем, что обязательства по универсальному периодическому обзору являются добровольными со стороны правительств и должны соблюдаться там, где они реализуются на национальном уровне на основе принципа добросовестности», - сказал в ходе выступления А. Саидов.
Он отметил, что Узбекистан к рассмотрению рекомендаций УПО всегда относился позитивно, так как Универсальный периодический обзор – это практический процесс, посредством которого каждая страна может улучшить ситуацию с правами человека и публично объявить о результатах своих усилий по выполнению своих обязательств в этой области.
Более того – именно посредством последовательной работы УПО передовой опыт в области прав человека распространяется по всему миру. В настоящее время других эффективных универсальных механизмов такого рода в глобальном масштабе не существует.
Сегодня страна активно работает со всеми заинтересованными сторонами для оптимальной реализации рекомендаций, сделанных в рамках УПО относительно рассмотрения его национальных докладов, подтверждая необходимость тесного взаимодействия в сфере прав человека правительства, парламента, экспертного сообщества, гражданского общества.
Узбекистан непоколебим в своем стремлении привести национальное законодательство и правоприменительную практику в соответствие с международными стандартами в области прав человека. Новый Узбекистан ставит права человека на первое место в рамках своих эффективных реформ, затрагивающих политические, правовые и социально-экономические аспекты жизни страны.
В ходе мероприятия с докладами также выступили Постоянный координатор ООН в Узбекистане Консуэло Видал Брюс и директор офиса Программы развития ООН в Женеве Аги Верес. В дискуссиях выступили Региональный представитель УВКПЧ ООН по Центральной Азии М. Богнер, а также постоянные представители при ООН в Женеве Франции, Сьерра-Леоне и Кыргызстана.
Добавим, что первый национальный доклад Узбекистана в рамках Универсального периодического обзора был рассмотрен 11 марта 2009 года. При этом в 2005 году страна помогла создать основу для деятельности в рамках Универсального периодического обзора, обретя таким образом более чем 18-летний практический опыт в этом отношении.