ИҚЛИМ ЎЗГАРИШИ ШАРОИТИДА ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИНИ ГЛОБАЛ ҲИМОЯ ҚИЛИШ: БАРҚАРОР КЕЛАЖАК УЧУН МАЖБУРИЯТЛАР ВА ҲАРАКАТЛАР ТЎҒРИСИДАГИ САМАРҚАНД ДЕКЛАРАЦИЯСИ
Лойиҳа
Биз, 2024 йил 13-14 июнь кунлари Ўзбекистоннинг Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган давлат ҳокимияти органлари, академик ҳамжамият, фуқаролик жамияти ва халқаро ташкилотлар вакилларини ўз ичига олган “Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги, барқарор ечимларни излаш” мавзусидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми иштирокчилари:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларига БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида эълон қилинган мазкур Форумни чақириш ташаббуси учун миннатдорлик билдириб;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан қабул қилинган БМТ Бош Ассамблеясининг “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги ва “Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: умумий фаровонлик йўлида ҳамжиҳатлик” резолюцияларини қайд этиб, глобал экологик муаммоларнинг аҳамияти ва уларни ҳал этишда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар зарурлигини англаб,
иқлим ўзгариши барқарорлик, тинчлик ва хавфсизликка, шунингдек, инсон ҳуқуқларини, шу жумладан соғлиқ, сув ва озиқ-овқатдан фойдаланиш ва хавфсиз, тоза, соғлом ва барқарор муҳитда яшаш ҳуқуқини тўлиқ амалга оширишга энг муҳим таҳдидлардан бири эканлигини тан олиб;
Глобал иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида глобал ҳамжамият олдида турган муаммоларнинг долзарблиги ва кўламини ҳамда ушбу муаммоларга қарши туриш ва улар дунёнинг барча халқлари ҳаёти ва фаровонлигига таъсирини минималлаштириш учун глобал, бирлашган ва шошилинч чоралар кўриш зарурлигини тасдиқлаб;
Давлатлар ўз фуқароларининг инсон ҳуқуқларини иқлим ўзгаришининг салбий таъсиридан ҳимоя қилиш учун асосий масъулияти борлигини, бу нафақат иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, балки мослашиш бўйича ҳам мажбуриятларни ўз ичига олиши, мослашиш чоралари инсон ҳуқуқларини бузмаслигини ва уларни рағбатлантиришга ҳисса қўшишини таъминлашини таъкидлаб;
иқлим ташаббуслари, халқаро ҳамкорлик ва бирдамлик контекстида инсон ҳуқуқларини кўриб чиқишни талаб қилувчи Париж келишувининг 2-моддаси руҳида,
иқлим ташаббуслари, халқаро ҳамкорлик ва бирдамлик контекстида инсон ҳуқуқларини кўриб чиқишни талаб қилувчи Париж келишувининг 2-моддаси руҳида ўзгарувчан иқлим шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қобилиятини таъминлаш учун технологияларни узатиш, молиявий қўллаб-қувватлаш ва салоҳиятни оширишни назарда тутувчи ривожланаётган мамлакатларни қўллаб-қувватлаш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилади,
инсоният иқлим ўзгаришидан ортиб бораётган ва ноёб хавф-хатарларга дуч келаётгани, ўз навбатида бу таъсирлар аллақачон содир бўлгани, шунингдек энг оғир юк кўп ҳолларда кам таъминланган ва маргинал гуруҳлар зиммасига тушаётганини эътиборга олиб;
инсон ҳуқуқлари умумеътироф этилган халқаро шартномаларга мувофиқ маргинал гуруҳ ҳуқуқларини тан олиш ва ҳимоя қилиш зарурлигини тасдиқлаб, иқлим ўзгаришининг анъанавий турмуш тарзи ва яшаш учун восита манбалари хавф остида қолган маргинал гуруҳларга таъсиридан яна бир бор ташвиш билдириб,
Нафақат халқаро молиявий ёрдамни, балки барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ёрдам берувчи инновацион молиявий воситаларни ишлаб чиқишни ҳам ўз ичига олган иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ энг катта муаммоларга дуч келаётган мамлакатлар ва ҳамжамиятларни қўллаб-қувватлаш учун молиялаштириш механизмларини яратиш ва кучайтириш зарурлигини қайд этиб,
2030 йилгача барқарор ривожланиш бўйича дастурлари ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвентсиясининг глобал ҳамжамиятни иқлим ўзгариши билан боғлиқ муаммоларга жавоб беришга ва шу нуқтаи назардан инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлашга сафарбар қилиш учун асосий халқаро ҳужжатлар сифатидаги муҳимлигини таъкидлаб;
Париж келишувида қабул қилинган давлатларнинг иқлим ўзгаришига қарши кураш чораларини кўришда инсон ҳуқуқлари бўйича ўз мажбуриятларини ҳурмат қилиш, рағбатлантириш ва ҳисобга олиш мажбуриятини эсга олиб;
инсон ҳуқуқлари, жумладан, ёшлар ҳуқуқлари, атроф-муҳитга зарар ва иқлим ўзгаришини ҳисобга олган ҳолда ва хавфсиз иқлим инсон ҳаёти ва фаровонлиги учун муҳим бўлган хавфсиз, тоза, соғлом ва барқарор атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқнинг муҳим элементи эканлигини назарда тутувчи Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 37/8, 35/20 ва 40/11-сонли резолюцияларига мурожаат қилиб,
дунё конституцияларини экологик нуқтаи назардан бойитиш нафақат атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масаласи, балки барқарор ривожланиш, ижтимоий адолат ва инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини кафолатлашнинг асоси эканлигини эътироф этиб;
Экологик муаммоларга глобал ва ҳамжиҳатликда жавоб беришнинг шошилинч зарурлигини, шу жумладан давлатларнинг ҳозирги ва келажак авлодлар учун атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яхшилаш бўйича мажбуриятларини акс эттирган ҳолда, ҳар қандай сиёсий ва ҳуқуқий тизимда экологик фаровонлик ва инсон ҳуқуқларининг ўзаро боғлиқлигини ва ажралмаслигини таъминлаш экология соҳасини конституциявий нормалар даражасида мустаҳкамлаш ҳар бир давлатнинг ривожланиш стратегиясининг мажбурий элементига айланиши кераклигини таъкидлаб,
замонамизнинг тараққиёти ва муаммоларидан, шунингдек, экологик ҳуқуқларни халқаро ва миллий даражадаги конституциявий ривожланиш ва стандартлар асосига интеграция қилиш заруратидан илҳомланиб,
Биз, глобал иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишни кучайтиришга бағишланган Инсон ҳуқуқлари бўйича
IV Самарқанд форуми иштирокчилари тарихий Самарқанд шаҳрида йиғилиб, бутун дунё халқлари учун адолатли, барқарор ва инклюзив келажак яратишдек ягона мақсад билан бирлашган ҳолда, биз қуйидаги тавсия ва таклифларни эълон қиламиз:
Асосий тавсиялар
1. Инсоннинг соғлом атроф-муҳитга бўлган ажралмас ҳуқуқларини глобал тан олиш ва амалга оширишни тарғиб қилиш, шунингдек, миллий, минтақавий ва глобал доиравий ҳужжатлар ва/ёки миллий сиёсат ва қонунчиликда ушбу ҳуқуқни мақсадга мувофиқ равишда мустаҳкамлаш чораларини кўриш;
2. Иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва унинг таъсирига мослашиш бўйича барча чора-тадбирлар инсон ҳуқуқлари ва айниқса аҳолининг энг заиф гуруҳлари ҳуқуқларини ҳисобга олишини таъминлайдиган халқаро ва миллий кўрсатмаларни яратиш ва амалга ошириш бўйича саъй-ҳаракатларни кучайтириш;
3. Самарали глобал ва минтақавий мослашув стратегияларини ишлаб чиқиш учун иқлим ўзгаришининг инсон ҳуқуқларига таъсири бўйича тадқиқот ва маълумотлар алмашиш бўйича халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш, шу жумладан илмий тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш, билим ва энг илғор амалиётларни алмашиш ва иқлим ўзгаришининг салбий таъсирини юмшатиш учун инновацион ечимларни ишлаб чиқиш;
4. Бир вақтнинг ўзида иқлим муаммоларини ҳал қилувчи ва инсон ҳуқуқларини, жумладан, тоза сув, озиқ-овқат, соғлиқ ва хавфсиз атроф-муҳитдан эркин фойдаланишни таъминлайдиган комплекс ёндашувларни ишлаб чиқишни ўз ичига олган интеграциялашган миллий сиёсат ва ҳаракатлар режаларини амалга ошириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни ҳисобга олган ҳолда иқлим ўзгаришига қарши курашиш, айниқса заиф аҳолига эътибор қаратиш;
5. Аҳолининг иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқлари ўртасидаги боғлиқлик тўғрисида хабардорлигини оширишга, атроф-муҳитга масъулият билан ёндашишга кўмаклашишга қаратилган таълим дастурлари ва ахборот кампанияларини ишлаб чиқиш ва ҳар бир шахснинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва инсон ҳуқуқларини рағбатлантиришга индивидуал ва жамоавий ҳисса қўшиши мумкинлиги юзасидан маълумот, асосан аҳолининг заиф гуруҳларини қўллаб-қувватлашга қаратилган аҳолининг ижтимоий фаоллигини ошириш;
6. Иқлим ўзгариши билан боғлиқ инсон ҳуқуқлари бузилиши жабрланувчилари учун Одил судловдан фойдаланишни таъминлайдиган механизмларни, шу жумладан ихтисослаштирилган механизмлар ва қўллаб-қувватлаш дастурларини яратиш ва мустаҳкамлаш, нафақат ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, балки экологик ва иқлим бузилиши билан боғлиқ даъволарни самарали кўриб чиқиш ва қондириш учун процедураларни ишлаб чиқиш;
7. Асосан энг заиф ҳудудларда иқлим ўзгаришининг инсон ҳуқуқларига таъсирини ўрганиш ва унинг таъсирини мослаштириш ва юмшатиш стратегиясини ишлаб чиқишга қаратилган тадқиқотлар ва лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун маблағларни кўпайтириш;
8. Иқлим ўзгаришига қарши чоралар, айниқса, аҳолининг заиф қатламлари учун тенгсизликни камайтириш ва инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлашга ёрдам берадиган тарзда ишлаб чиқилиши ва амалга оширилишини таъминлаш;
9. Иқлим билан боғлиқ қарорларни қабул қилиш жараёнида маргинал гуруҳларнинг фаол иштирокини кафолатлайдиган механизмларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, ўз фикрлари ва таклифларини билдириш учун диалог платформаларини яратиш ва иқлим чораларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда ушбу фикрлар ҳисобга олинишини таъминлаш;
10. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлаштирган, хусусан, тоза сув, озиқ-овқат, саломатлик ва хавфсиз атроф-муҳитдан фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилган, турли даражадаги давлат ва жамоат ташкилотлари ўртасида тармоқлараро ҳамкорлик ва мувофиқлаштиришни талаб қилувчи ёндашувларни амалга ошириш;
11. инновацияларни қўллаб-қувватлашга урғу берган ҳолда, аҳолининг барча гуруҳлари ҳуқуқлари ва фаровонлигини ҳисобга оладиган тоза технологиялар ва барқарор қишлоқ хўжалиги ва ишлаб чиқариш амалиётларини ишлаб чиқиш ва қўллашга кўмаклашиш ва корхоналар ва жисмоний шахсларни тоза ва энергия тежамкор технологияларга ўтишлари учун рағбатлантириш, уларнинг атроф-муҳитга изларини камайтиришга ёрдам берадиган ресурсларни бошқариш амалиётини жорий этиш;
12. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвентсиясида (УНФCCC) Ёшлар делегатлари дастурида иштирок этиш ва Ёшлар иқлим ҳаракатининг (ЁУУНГО) устувор йўналишларини мазмунли қўллаб-қувватлаш имкониятларини ўрганиш орқали болалар ва ёшларнинг иқлим ўзгариши билан боғлиқ жараёнларда, жумладан “Иқлим ўзгариши бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш имкониятларини кенгайтириш” мулоқоти орқали мазмунли иштирокини кенгайтириш;
13. Париж келишувини амалга оширишда давлатлар ва бошқа манфаатдор томонларнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича ўз мажбуриятларини бажаришини таъминлайдиган бухгалтерия ҳисоби ва жавобгарлик механизмларини жорий этиш;
14. глобал саъй-ҳаракатлар инсон ҳуқуқларини ҳисобга олиш ва ҳимоя қилиш ҳамда тенгсизликни камайтиришга ёрдам беришини таъминлаш учун иқлим ўзгаришига қарши курашда халқаро ҳамкорлик ва бирдамликни тарғиб қилиш.
Биз таклиф ва ташаббуслар билан олдинга силжиган ҳолда, барқарор келажакка оид умумий миссиямиз ва қарашларимизни амалга оширишга ҳисса қўшадиган қуйидаги устувор йўналишларни ажратиб кўрсатамиз:
1. Саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш, энг яхши амалиётларни алмашиш ва халқаро мажбуриятларни амалга оширишдаги тараққиётни кузатиш учун иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ишчи гуруҳини ташкил этиш;
2. Мамлакатлар учун қонуний мажбурий ҳаракат стандартларини таъминлаш учун иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга бағишланган халқаро ҳуқуқий воситани ишлаб чиқиш ва қабул қилиш;
3. Инсон ҳуқуқларига юзага келиши мумкин бўлган салбий таъсирларнинг олдини олиш учун иқлим ўзгариши билан боғлиқ барча сиёсат ва дастурларга “зарар етказманг” тамойилини киритиш;
4. Иқлим таъсирини камайтириш ва инсон ҳуқуқлари ҳимоясини яхшилаш учун хусусий секторни барқарор амалиётлар ва корпоратив масъулият стандартларини қабул қилиш бўйича рағбатлантириш;
5. иқлим ўзгаришининг одамлар ҳаётига, уларнинг соғлиғига, уй-жой шароитларига ва тоза сув ва озиқ-овқат каби асосий ресурслардан фойдаланишга комплекс таъсирини этарли даражада акс эттира оладиган илғор методология ва воситаларни яратишни ўз ичига олган иқлим ўзгаришининг инсон ҳуқуқларига таъсирини баҳолашга қаратилган халқаро стандартларни ишлаб чиқиш.
6. Иқлим бўйича ҳаракат нафақат углерод чиқиндиларини камайтириш ва экологик барқарорликни яхшилаш, балки инсон ҳуқуқларини фаол ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришни таъминлаш орқали шаффофлик, инклюзивлик ва адолат тамойилларига асосланган барча иқлим лойиҳалари ва дастурларига инсон ҳуқуқларига таъсирни комплекс баҳолашни киритиш;
7. Ахборот кампанияларини ташкил этиш, шунингдек, жамоатчиликни муайян масалаларнинг аҳамияти, жумладан, иқлим ўзгариши, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, барқарор ривожланишни таъминлаш ва бошқалар каби глобал муаммоларга жавоб бериш учун ҳаракат қилиш зарурлиги тўғрисида хабардор қилишга қаратилган стратегик режалаштирилган алоқа ташаббусларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
8. Қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш, энергия самарадорлигини ошириш ва қазиб олинадиган ёқилғига қарамликни камайтириш, атмосферага зарарли чиқиндиларни камайтириш ва экологик тоза ишлаб чиқаришни ривожлантиришга қаратилган барқарор технологияларни жорий этишни ўз ичига олган барқарор ривожланишга ҳисса қўшадиган тармоқларга комплекс чора-тадбирлар ва инвестициялар оқимини кўпайтириш орқали яшил иқтисодиётга ўтишни рағбатлантириш;
9. Экологик барқарор амалиётларни жорий этиш ва "яшил" иш ўринларини яратишга қаратилган кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш дастурларини ишлаб чиқиш;
10. Ҳаракатлари иқлим ва атроф-муҳитга зарар этказадиган компаниялар ва ташкилотлар учун қатъий жавобгарлик чораларини жорий этиш;
11. Иқлим ва инсон ҳуқуқларига сезиларли салбий таъсир кўрсатадиган мамлакатлар ва корпорацияларнинг иқлим мажбуриятларини бузиш билан боғлиқ ишларни кўриб чиқадиган ихтисослашган халқаро суд органини ташкил этиш;
12. Энг заиф ҳудудларда иқлим ўзгаришига мослашиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш лойиҳаларини молиялаштиришга йўналтирилган компаниялар ва мамлакатлар учун глобал CO2 солиғи механизмини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
13. Атроф-муҳитга таъсирни минималлаштириш, иқлим ўзгаришига қаршилик кўрсатиш ва аҳоли ҳаёт сифатини яхшилаш учун технология билан жиҳозланган ақлли шаҳар ва аҳоли пунктларини яратишга сармоя киритиш
14. Иқлим ўзгариши, уларнинг инсон ҳуқуқларига таъсири ва индивидуал ва жамоавий даражада ҳаракат қилиш усуллари тўғрисида хабардорликни оширишга қаратилган халқаро таълим дастурларини ишлаб чиқиш;
15. Истеъмолчиларга маҳсулотларнинг углерод изини кўриш имконини берадиган, бу эса ишлаб чиқарувчиларни эмиссияларни камайтиришга ва истеъмолчиларни янада барқарор танлов қилишга ундайдиган товар ва хизматларни рақамли маркалашнинг халқаро тизимини ишлаб чиқиш ва жорий этиш.
16. Иқлим ўзгариши, жумладан, асраб олувчи жамоаларда янги уй-жой, таълим ва меҳнат имкониятларини таъминлаш туфайли уйларини тарк этишга мажбур бўлган одамларни қўллаб-қувватлаш бўйича глобал дастурни яратиш.
Биз, Глобал иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишни кучайтириш, давлатларнинг мажбуриятлари ҳамда фуқаролик жамияти, минтақавий ва халқаро ташкилотларнинг ролини эътироф этишга бағишланган IV Самарқанд форуми Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми тавсияларини Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа халқаро ташкилотлар Бош котибига етказамиз.

САМАРКАНДСКАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ О ГЛОБАЛЬНОЙ ЗАЩИТЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА В КОНТЕКСТЕ ИЗМЕНЕНИЯ КЛИМАТА: ОБЯЗАТЕЛЬСТВА И ДЕЙСТВИЯ ДЛЯ УСТОЙЧИВОГО БУДУЩЕГО
Проект
Мы – участники «Четвертого Самаркандского форума по правам человека “Экологические вызовы: Будущее прав человека в изменяющемся мире, поиск устойчивых решений», включая представителей органов государственной власти, академического сообщества, гражданского общества и международных организаций, состоявшегося в Самарканде, Узбекистан, 13-14 июня 2024 года:
выражая признательность Его Превосходительству Шавкату Мирзиёеву, Президенту Республики Узбекистан, за Его инициативу по созыву этого Форума, объявленную на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН;
осознавая важность глобальных экологических вопросов и необходимость совместных усилий для их решения, отмечая принятые по инициативе Президента Республики Узбекистан, резолюций Генеральной Ассамблеи ООН «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» и «Центральная Азия перед лицом экологических проблем: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
признавая, что изменение климата представляет собой одну из самых значительных угроз для устойчивого развития, мира и безопасности, а также для полного осуществления прав человека, включая права на здоровье, доступ к воде и пище, а также право на жизнь в безопасной, чистой, здоровой и устойчивой окружающей среде;
подтверждая, неотложность и масштаб вызовов, стоящих перед мировым сообществом в области защиты прав человека в контексте глобального изменения климата и подтверждая необходимость глобального, объединенного и срочного действия для противодействия этим вызовам и минимизации их воздействия на жизнь и благосостояние всех народов мира;
подчеркивая, что государства несут первичную ответственность за защиту прав человека своих граждан от негативного воздействия изменения климата, что включает в себя обязательства не только по смягчению последствий климатических изменений, но и по адаптации, обеспечивая, что меры адаптации не нарушают права человека и вносят вклад в их продвижение;
в духе статьи 2 Парижского соглашения, которое призывает к учету прав человека в контексте климатических инициатив, к международному сотрудничеству и солидарности, особое внимание уделяется необходимости поддерживать развивающиеся страны, что предполагает передачу технологий, финансовую поддержку и наращивание потенциала для обеспечения их способности защищать права человека в условиях изменяющегося климата;
принимая во внимание, что человечество сталкивается с повышенными и особыми рисками в связи с изменением климата, что эти последствия уже имеют место и что самое тяжелое бремя ложится на наиболее обездоленных и маргинализированных групп населения;
вновь выражая особое беспокойство по поводу влияния изменения климата на маргинализированные группы, чьи традиционные образы жизни и средства к существованию находятся под угрозой, подтверждая необходимость признания и защиты прав данной группы в соответствии с общепризнанными международными договорами в области прав человека.
отмечая необходимость в создании и укреплении механизмов финансирования для поддержки стран и сообществ, сталкивающихся с наибольшими вызовами в области изменения климата и защиты прав человека, что включает в себя не только международную финансовую поддержку, но и разработку инновационных финансовых инструментов, способствующих устойчивому развитию и защите прав человека.
подчеркивая важность, Программы 2030 для устойчивого развития и Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата в качестве основополагающих международных инструментов для мобилизации мирового сообщества в ответ на вызовы, связанные с изменением климата, и для обеспечения защиты прав человека в этом контексте;
напоминая о принятом в Парижском соглашении обязательстве государств уважать, поощрять и учитывать свои соответствующие обязательства в отношении прав человека, при принятии мер по борьбе с изменением климата;
ссылаясь, также на резолюции Совета по правам человека 37/8, 35/20 и 40/11, в которых рассматриваются права человека в том числе права молодежи с учетом вреда окружающей среды и изменения климата и что безопасный климат является жизненно важным элементом права на безопасную, чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду, необходимой для жизни и благополучия человека;
вдохновляясь, прогрессом и вызовами нашего времени, подчеркивая критическую необходимость интеграции экологических принципов в основу конституционного строительства и законодательства на международном и национальном уровнях;
признавая, что экологизация конституций мира является не только вопросом сохранения окружающей среды, но и фундаментом для устойчивого развития, социальной справедливости и гарантирования основных прав и свобод человека;
подчеркивая, что конституционализация экологии должна стать обязательным элементом в стратегии развития каждого государства, отражая неотложную потребность в глобальном и солидарном ответе на экологические вызовы включаяя в себя обязательства государств по защите и улучшению окружающей среды для нынешних и будущих поколений, обеспечивая, чтобы экологическое благополучие и человеческие права были взаимосвязаны и неразделимы в любой политической и правовой системе;
мы, участники, Четвёртого Самаркандского форума по правам человека, посвящённого укреплению защиты и продвижению прав человека в условиях глобального изменения климата, собравшиеся в историческом городе Самарканде, и объединённые общей целью формирования справедливого, устойчивого и инклюзивного будущего для всех народов мира, настоящим заявляем следующие рекомендации и предложения:
Ключевые рекомендации:
1. пропаганду глобального признания и реализации неотъемлемого прав человека на здоровую окружающую среду, а также принятие мер по закреплению этого права, где это целесообразно, в национальных, региональных и глобальных рамочных документах и/или национальной политике и законодательстве;
2. активизацию усилий по созданию и внедрению международных и национальных руководящих принципов, обеспечивающих, чтобы все меры по борьбе с изменением климата и адаптации к его последствиям учитывали права человека и особенно прав наиболее уязвимых групп населения;
3. расширение и углубление международного сотрудничества в области исследований и обмена данными о влиянии изменения климата на права человека для разработки эффективных глобальных и региональных стратегий адаптации включая поддержку научных исследований, обмен знаниями и лучшими практиками, а также разработку инновационных решений для смягчения негативных последствий изменения климата;
4. внедрение интегрированных национальных политик и планов действий, по борьбе с изменением климата с учетом защиты прав человека, особенно сосредоточив внимание на уязвимых группах населения, что подразумевает разработку комплексных подходов, которые одновременно адресуют климатические вызовы и продвигают права человека, включая доступ к чистой воде, продовольствию, здравоохранению и безопасной окружающей среде;
5. развитие образовательных программ и информационных кампаний, направленных на увеличение осведомленности общественности о связи между изменением климата и правами человека, для формирования ответственного подхода к окружающей среде и активизации гражданского участия включая информацию о способах индивидуального и коллективного вклада каждого в защиту окружающей среды и содействие соблюдению прав человека, с особым акцентом на поддержку уязвимых групп;
6. создание и укрепление механизмов, обеспечивающих доступ к правосудию для жертв нарушений прав человека, связанных с изменением климата, включая специализированные механизмы и программы поддержки в частности, оказывая не только юридическую помощь, но и разработку процедур, позволяющих эффективно рассматривать и удовлетворять иски, связанные с экологическими и климатическими нарушениями;
7. увеличение финансирования для поддержки исследований и проектов, направленных на изучение влияния изменения климата на права человека и на разработку стратегий адаптации и смягчения его последствий, особенно в наиболее уязвимых регионах;
8. обеспечение того, чтобы меры по борьбе с изменением климата были разработаны и реализованы таким образом, чтобы они способствовали сокращению неравенства и укреплению прав человека, особенно для уязвимых групп населения;
9. разработку и внедрение механизмов, которые гарантируют активное участие маргинализированных групп в процессе принятия решений, связанных с климатом путем создания платформ для диалога, где можно выразить свои мнения и предложения, а также обеспечение, чтобы эти мнения были учтены при разработке и реализации климатических мер;
10. 10. внедрение подходов, которые сочетают защиту прав человека с целями устойчивого развития, с особым акцентом на доступ к чистой воде, продовольствию, здоровью и безопасной окружающей среде требующее межсекторального сотрудничества и координации между различными уровнями власти и общественными организациями;
11. поощрение разработки и применения чистых технологий, а также устойчивых аграрных и производственных практик, которые учитывают права и благополучие всех групп населения с акцентом на поддержку инноваций и предоставление стимулов для предприятий и частных лиц для перехода к экологически чистым и энергоэффективным технологиям, а также для внедрения методов управления ресурсами, которые способствуют снижению отпечатка на окружающую среду;
12. расширение значимого участия детей и молодежи в процессах, связанных с изменением климата, в том числе посредством диалога «Расширение прав и возможностей в области реализации мер по борьбе с изменением климата», путем участия в Программе молодежных делегатов в Рамочной конвенции об изменении климата (РКИК) ООН и изучения возможностей для значимой поддержки приоритетов Молодежного климатического движения (YOUNGO);
13. внедрение механизмов учета и ответственности, которые гарантируют, что государства и другие заинтересованные стороны реализуют свои обязательства по защите прав человека при исполнении Парижского соглашения;
14. способствование международному сотрудничеству и солидарности в борьбе с изменением климата, чтобы обеспечить, что глобальные усилия учитывают и защищают права человека и способствуют сокращению неравенства.
Переходя к предложениям и инициативам, мы обращаем внимание на следующие приоритетные области действий, которые будут способствовать реализации нашей общей миссии и видения устойчивого будущего,
1. Создание международной рабочей группы по вопросам изменения климата и прав человека для координации усилий, обмена лучшими практиками и мониторинга прогресса в реализации международных обязательств;
2. Разработку и принятие международного правового инструмента, специально посвященного защите прав человека в контексте изменения климата, для обеспечения юридически обязательных стандартов действий для стран;
3. Внедрение принципа «не навреди» во все политики и программы, связанные с изменением климата, чтобы предотвратить возможное отрицательное воздействие на права человека;
4. Поощрение частного сектора к внедрению устойчивых практик и стандартов корпоративной ответственности, направленных на снижение воздействия на климат и улучшение защиты прав человека;
5. Разработку международных стандартов, направленных на оценку влияния климатических изменений на права человека, что включает в себя создание прогрессивных методик и инструментов, способных адекватно отражать комплексное воздействие изменения климата на жизнь людей, их здоровье, жилищные условия и доступ к основным ресурсам, таким как чистая вода и пища;
6. Включение комплексных оценок влияния на права человека в рамках всех климатических проектов и программ основываясь на принципах прозрачности, всеобщности и справедливости, обеспечивая, чтобы меры по борьбе с климатическими изменениями не только способствовали снижению углеродных эмиссий и повышению экологической устойчивости, но и активно защищали и продвигали права человека;
7. Организацию информационных кампаний, а также разработка и реализация стратегических спланированных коммуникационных инициатив, направленных на информирование общественности о важности определенных вопросов, в том числе о необходимости действий в ответ на глобальные вызовы, такие как изменение климата, защита прав человека, обеспечение устойчивого развития и другие;
8. Стимулирование перехода к зеленой экономике, посредством принятия комплексных мер и активизации инвестиционных потоков в сектора, способствующие устойчивому развитию, включая финансирование проектов в области возобновляемых источников энергии, повышение энергоэффективности и внедрение устойчивых технологий направленные на снижение зависимости от ископаемого топлива, минимизацию вредных выбросов в атмосферу и стимулирование экологически чистого производства;
9. Разработку программ поддержки для малого и среднего бизнеса, направленных на внедрение экологически устойчивых практик и создание «зеленых» рабочих мест;
10. Введение строгих мер ответственности для компаний и организаций, действия которых наносят вред климату и окружающей среде;
11. Создание специализированного международного судебного органа, который будет рассматривать дела, связанные с нарушениями климатических обязательств стран и корпораций, оказывающих значительное негативное влияние на климат и права человека;
12. Разработку и внедрение механизма глобального налога на выбросы CO2 для компаний и стран, вырученные средства от которого направляются на финансирование проектов по адаптации к изменению климата и защите прав человека в наиболее уязвимых регионах;
13. Инвестиции в создание умных городов и поселений, оснащенных технологиями для минимизации воздействия на окружающую среду, обеспечения устойчивости к изменению климата и повышения качества жизни населения
14. Разработку международных образовательных программ, направленных на повышение осведомленности о климатических изменениях, их влиянии на права человека и способах действий на индивидуальном и коллективном уровнях;
15. Разработку и внедрение международной системы цифрового маркирования товаров и услуг, которая позволит потребителям видеть углеродный след продукции, что стимулирует производителей снижать выбросы и потребителей делать более устойчивые выборы
16. Создание глобальной программы поддержки людей, вынужденных покинуть свои дома из-за климатических изменений, включая предоставление нового жилья, образовательных и трудовых возможностей в приемных сообществах.
Мы, участники IV Самаркандского форума, посвящённого укреплению защиты и продвижению прав человека в условиях глобального изменения климата, признавая обязательства государств и роль гражданского общества, региональных и международных организаций, передаем рекомендации
IV Самаркандского Форума по правам человека Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций и другим международным организациям.