Минтақа давлатлари "Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик" резолюцияси ижросини муҳокама қилди
18 март куни Тошкентда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг "Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик" номли 1325-сон резолюциясини амалга оширишдаги ютуқларни баҳолашга бағишланган Марказий Осиё давлатлари вакилларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда расмий делегатлар, экспертлар, фуқаролик жамияти фаоллари, халқаро ҳамкорлар, БМТ тузилмалари ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Учрашув давомида мамлакатлар томонидан 1325-сонли резолюцияни амалга ошириш доирасида Миллий ҳаракатлар режаларини бажариш бўйича эришилган ютуқлар тўғрисида ҳисоботлар тақдим этилди.
Тинчликни таъминлаш жараёнларида аёлларнинг ролини кучайтириш, можаролар шароитида аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, ушбу йўналишдаги институционал ва қонунчилик асосларини мустаҳкамлаш бўйича сезиларли ютуқларга эришилганлиги қайд этилди. Гендер тенгликни таъминлаш ва ушбу тузилмаларда аёллар иштирокини кенгайтириш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва қуролли кучлар билан ишлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақа мамлакатлари ўртасида ҳамкорликни кучайтириш, илғор тажрибалар алмашиш, гендер тенгликни таъминлаш ва тинчликни мустаҳкамлаш бўйича қўшма ташаббусларни ишлаб чиқиш имконини берадиган 1325-сонли резолюция бўйича Минтақавий дастурни яратиш истиқболларига алоҳида аҳамият берилди. Иштирокчилар инқироз ва можаролар шароитида аёллар ва қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган дастурлар самарадорлигини ошириш учун ҳамкорликда ишлаш зарурлигини таъкидладилар.
Минтақавий дастур ва Миллий ҳаракатлар режалари амалга оширилишини назорат қилиш учун минтақавий мувофиқлаштириш механизмини ташкил этиш таклиф қилинди.
Бундан ташқари, замонавий хатарлар ва устувор йўналишларни ҳисобга олган ҳолда янги Миллий ҳаракатлар режаларини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди. Иштирокчилар тинчлик ўрнатиш соҳасида янги ёндашувларни жорий этиш, аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш ва қарорлар қабул қилиш жараёнларида уларнинг фаол иштирокини таъминлаш муҳимлигини таъкидладилар.
Янги Миллий ҳаракатлар режаларига аёлларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, уларнинг иқтисодий мустақиллигини ошириш, аёллар ва қизлар учун таълим дастурларини кенгайтириш бўйича кучайтирилган чора-тадбирларни киритиш таклиф этилди.
Иштирокчилар 1325-сонли резолюцияни амалга ошириш самарадорлигини яхшилаш учун фуқаролик жамияти ва ёшлар билан фаол ҳамкорлик қилиш зарурлигини қайд этдилар. Халқаро ташкилотлар вакиллари минтақа мамлакатларига янги стратегияларни ишлаб чиқиш ва жорий этишни техник ва экспертлар ёрдамини кўрсатиш орқали қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирдилар.
Учрашув якунида томонлар Марказий Осиёда 1325-сонли резолюция мақсадларини янада илгари суриш учун ўзаро ҳамкорликни давом эттириш, энг яхши амалиётлар билан алмашиш ва саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш бўйича келишиб олдилар. Бу борада тараққиётни кузатиб бориш ва ўзгарувчан шароитларга мос равишда стратегияларни мослаш учун мунтазам учрашувлар ва форумлар ўтказишга қарор қилинди.

Страны региона обсудили выполнение резолюции «Женщины, мир и безопасность»
18 марта 2025 г. в Ташкенте состоялась встреча представителей стран Центральной Азии, посвященная оценке прогресса в реализации Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность».
В мероприятии приняли участие официальные делегаты, эксперты, представители гражданского общества, международные партнеры, а также представители структур ООН и других международных организаций.
В ходе встречи страны представили отчёты о достижениях по выполнению национальных планов действий (НПД) в рамках реализации Резолюции 1325. Были отмечены значительные успехи, включая повышение роли женщин в миротворческих процессах, совершенствование механизмов защиты прав женщин в условиях конфликтов, а также укрепление институциональных и законодательных основ в данном направлении. Особый акцент был сделан на работу с правоохранительными органами и вооруженными силами для обеспечения гендерного равенства и расширения участия женщин в этих структурах.
Отдельное внимание было уделено перспективе создания Региональной программы по Резолюции 1325, которая позволит усилить координацию между странами региона, обмен передовым опытом и разработку совместных инициатив по обеспечению гендерного равенства и укреплению мира. Участники подчеркнули необходимость совместной работы для повышения эффективности программ, направленных на защиту прав женщин и девочек в условиях кризисов и конфликтов. В рамках обсуждения было предложено создать региональный координационный механизм для мониторинга реализации региональной программы и НПД.
Кроме того, в рамках встречи обсуждались вопросы разработки нового Национального плана действий с учетом современных вызовов и приоритетов. Участники отметили важность интеграции новых подходов в сфере миростроительства, расширения экономических возможностей женщин и обеспечения их активного участия в процессах принятия решений. Было предложено включить в новый НПД усиленные меры по предотвращению насилия в отношении женщин, повышению их экономической независимости и расширению образовательных программ для женщин и девочек.
Участники отметили необходимость активного взаимодействия с гражданским обществом и молодежью для повышения эффективности реализации Резолюции 1325. Представители международных организаций выразили готовность поддержать страны региона в разработке и внедрении новых стратегий, предоставляя техническую и экспертную помощь.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении взаимодействия, обмене наилучшими практиками и координации усилий для дальнейшего продвижения целей Резолюции 1325 в Центральной Азии. Было принято решение о проведении регулярных встреч и форумов для мониторинга прогресса и корректировки стратегий в соответствии с изменяющимися условиями.