БОКУ, 3 ноябрь. /Дунё" АА/. Озарбайжонлик сиёсатшунос ва "hafta.az" электрон нашри мухбири Вусал Тагибайли "Дунё" АА учун интервьюсида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 30 октябрь куни Самарқандда бўлиб ўтган ЮНЕСКО Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимидаги нутқи ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Ташкилот ташкил этилганининг 80 йиллиги муносабати билан Самарқандда ЮНЕСКОнинг 43-Бош конференциясининг ўтказилиши Марказий Осиёнинг марказида жойлашган Ўзбекистоннинг халқаро нуфузи ортиб бораётганининг яққол далилидир.
Ўзининг бой маданий мероси билан Ўзбекистон бутун дунёдан келган сайёҳлар учун севимли масканга айланди. Марказий Осиёнинг қадимий цивилизацияси изларини сақлаб қолган бу ажойиб мамлакат минтақа учун илм-фан ва маданият маркази бўлиб қолишга интилаётгани алоҳида эътиборга лойиқдир. Бугунги тадбирнинг Ўзбекистон учун аҳамиятини бир неча жиҳатдан баҳолаш мумкин. Биринчидан, бу Ўзбекистоннинг сиёсий майдонда қўлга киритган глобал ҳурматини акс эттиради. Мамлакатнинг давом этаётган ислоҳотлари ва дунёга очиқлик сиёсати халқаро ҳамжамият эътиборидан четда қолмади.
Иккинчидан, бу минтақа тарихидаги энг йирик конференция. Бундай халқаро тадбирлар минтақага қизиқишнинг ортишига ва хорижий инвестицияларнинг оқимига ҳисса қўшади.
Учинчидан, глобал ташкилот бўлган ЮНЕСКОнинг 40 йилдан сўнг биринчи марта Париждан ташқарида, хусусан, Самарқандда ўз конференциясини ўтказаётгани шаҳарнинг ривожланаётган маданий марказидан далолат беради.
Менимча, ЮНЕСКО Бош конференциясини Самарқандда ўтказиш Ўзбекистон ва унинг раҳбарияти учун шубҳасиз муваффақият бўлиб, халқаро ҳамжамиятга мамлакат маданияти, турмуш тарзи ва сиёсий ва иқтисодий ютуқлари билан кўпроқ танишиш имконини беради.

Взгляд из Азербайджана: 43-я сессия Генконференции ЮНЕСКО в Самарканде – воплощение глобального авторитета Узбекистана
БАКУ, 3 ноября. /ИА «Дунё»/. Азербайджанский политолог и журналист издания «hafta.az» Вусал Тагибайли прокомментировал для ИА «Дунё» выступление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 30 октября на церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде:
- Проведение 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО именно в Самарканде в год 80-летия создания организации является ярким свидетельством растущего международного авторитета Узбекистана — страны, расположенной в сердце Центральной Азии.
Обладая богатым культурным наследием, Узбекистан в последние годы стал одной из любимых стран для туристов со всего мира. Особенно примечательно, что эта удивительная страна, хранящая следы древнейшей цивилизации Центральной Азии, как и в прошлом, стремится оставаться центром науки и культуры региона.
Значение сегодняшнего события для Узбекистана можно оценить в нескольких аспектах. Во-первых, мероприятие является воплощением глобального уважения, которое Узбекистан заслужил на политической арене. Проводимые в стране реформы и политика открытости к миру не остаются незамеченными международным сообществом.
Во-вторых, это крупнейшая конференция в истории региона. Подобные международные события способствуют роста интереса и притоку иностранных инвестиций в регион.
В-третьих, тот факт, что ЮНЕСКО — глобальная организация — впервые за 40 лет проводит свою конференцию вне Парижа, причём, именно в Самарканде, говорит о том, что этот город становится возрождающимся центром культуры.
Считаю, что проведение Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде — это безусловный успех Узбекистана и его руководства, который позволит международному сообществу ближе познакомиться с культурой, бытом, политическими и экономическими достижениями страны.