Янги Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тажрибаси Лиссабонда тақдим этилди
26-27 январь кунлари Португалиянинг Лиссабон шаҳрида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни жорий этишга қаратилган давлат тузилмаларини бирлаштирувчи "Амалга ошириш, ҳисобот бериш ва кейинги ҳаракатлар бўйича миллий механизмлар халқаро тармоғи"нинг учинчи халқаро семинари ўтказилмоқда. Уни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси кўмагида Португалия Миллий инсон ҳуқуқлари қўмитаси ташкил этди.
Семинар дунёнинг турли минтақаларидан инсон ҳуқуқлари бўйича миллий механизмлар, халқаро ташкилотлар, БМТ тизими органлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти фаоллари ва илмий доиралар вакилларини бир жойга тўплади.
Тадбир дастури асосида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов маъруза қилди. Маърузада Янги Ўзбекистоннинг бу борадаги тажрибаси идоралараро мувофиқлаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро механизмлар тавсиялари мониторингини рақамлаштириш, парламент назорати ва кейинги ҳаракатлар жараёнларида фуқаролик жамияти иштирокини таъминлаш соҳасидаги илғор амалиёт намунаси сифатида тақдим этилди.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мавжуд шакл ва воситаларини тўлдириши, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ва инсон ҳуқуқлари маданиятини мустаҳкамлашга кўмаклашиши ҳақидаги 56-модданинг мустаҳкамлангани ушбу тизимни институционал жиҳатдан мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлди. Шунингдек, Конституцияда давлатнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни ташкил этиш ва уларнинг самарали фаолият юритиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш мажбурияти тўғридан-тўғри белгилаб қўйилди.
Ўзбекистон ўз миллий тажрибасини тақдим этиш учун Лиссабон анжуманига таклиф этилган Марказий Осиёнинг ягона давлати ҳисобланади. Миллий тажриба деганда, жумладан, мамлакат томонидан амалга ошириш, ҳисобот бериш ва кейинги ҳаракатларнинг миллий механизмларини институционал мустаҳкамлаш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларни амалда бажариш соҳасида эришилган тараққиётнинг халқаро эътирофи акс этган ибратли амалиёт ҳақида сўз бормоқда.
Ялпи мажлислар ва мавзули шўъба йиғилишлари доирасида БМТ шартномавий органлари ва Универсал даврий шарҳ тавсияларининг амалий ижросини таъминлашда “Амалга ошириш, ҳисобот бериш ва кейинги ҳаракатлар бўйича миллий механизмларнинг халқаро тармоғи” қандай аҳамият касб этиши хусусида атрофлича фикр юритилмоқда. Семинар иштирокчилари бу борадаги тавсияларни кузатиб боришнинг рақамли воситаларидан фойдаланиш, минтақавий ва минтақалараро тармоқларни ривожлантириш, шунингдек, бунда парламентлар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва фуқаролик жамиятини жалб қилиш механизмларини батафсил муҳокама қилмоқдалар.
Семинар мавзуси доирасида айни соҳадаги халқаро мулоқотни чуқурлаштириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Тадбирнинг якуний хулосалари Асунсьон декларацияси ва Марокаш бошқарув асослари негизида ишлаб чиқилган “Амалга ошириш, ҳисобот бериш ва кейинги ҳаракатлар бўйича миллий механизмларнинг халқаро тармоғи”нинг 2026-2031 йилларга мўлжалланган ҳаракатлар режасини расман қабул қилишга хизмат қилади.

Опыт Узбекистана в сфере прав человека представят в Лиссабоне
26–27 января 2026 года в Лиссабоне проходит Третий международный семинар «Международной сети национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий» (NMIRF), объединяющей госструктуры, призванные внедрять международные стандарты в области прав человека.
Организаторами семинара выступили Национальный комитет по правам человека Португалии при поддержке Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека.
Семинар объединяет представителей национальных механизмов по правам человека, международных организаций, органов системы ООН, национальных правозащитных институтов, гражданского общества и академических кругов из различных регионов мира.
В программу семинара включен доклад директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмала Саидова, который представляет опыт Узбекистана, как пример передовой практики в области межведомственной координации, цифровизации мониторинга рекомендаций международных правозащитных механизмов, парламентского контроля и участия гражданского общества в процессах последующих действий.
Фундаментально важным шагом в институциональном укреплении данной системы стало закрепление в новой Конституции Республики Узбекистан статьи 56, согласно которой национальные институты по правам человека дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, способствуют развитию гражданского общества и укреплению культуры прав человека. Конституция также прямо устанавливает обязанность государства создавать необходимые условия для организации и эффективного функционирования национальных институтов по правам человека.
Республика Узбекистан является единственным государством Центральной Азии, приглашенным для представления национального опыта, что отражает международное признание прогресса. достигнутого страной, в сфере институционального укрепления национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий, а также практической имплементации международных обязательств по правам человека.
В рамках пленарных заседаний и тематических панелей участники семинара обсуждают роль NMIRF в обеспечении практической имплементации рекомендаций договорных органов ООН и Универсального периодического обзора, использование цифровых инструментов отслеживания рекомендаций, развитие региональных и межрегиональных сетей, а также механизмы вовлечения парламентов, национальных правозащитных институтов и гражданского общества.
Семинар способствует углублению международного диалога по вопросам создания и укрепления национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий, консолидации Международной сети NMIRF, а также официальному принятию Плана действий Международной сети NMIRF на период 2026–2031 годов, разработанного на основе Асунсьонской декларации и Марракешской руководящей базы.