Қарорлар қабул қилиш жараёнларида хотин-қизлар иштирокини ошириш
14 апрель куни Боку шаҳрида Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш ҳузуридаги Хотин-қизлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбир “Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш маконида барқарор ривожланиш йўлида хотин-қизлар ўрнини кучайтириш” мавзусидаги халқаро анжуман доирасида ўтказилди. Йиғилишда ушбу Кенгашга аъзо давлатлар, халқаро ташкилотлар ва экспертлар ҳамжамиятининг юқори мартабали вакиллари иштирок этди.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш ҳузуридаги Хотин-қизлар кенгаши аъзо давлатларнинг гендер масалаларини илгари суриш ҳамда хотин-қизларнинг қарорлар қабул қилиш жараёнларидаги иштирокини кенгайтириш борасидаги ҳамкорлигини ривожлантириш, тажриба алмашиш ва саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштиришга йўналтирилган маслаҳат платформаси сифатида тузилди.
Биринчи йиғилишда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова сўзга чиқиб, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш соҳасидаги миллий тажриба билан ўртоқлашди. У ўз нутқида гендер тенгликни таъминлаш, аёллар етакчилигини ошириш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий ва иқтисодий ҳаётдаги иштирокини кенгайтиришга қаратилган изчил давлат сиёсатининг аҳамиятини алоҳида таъкидлади.
“Хотин-қизларнинг қарорлар қабул қилишдаги иштирокини кенгайтириш – бу нафақат тенглик масаласи, балки жамиятларимизнинг барқарор ривожланиши, мустаҳкамлиги ва келажагига киритилган стратегик сармоядир”, – деб қайд этди Д. Муратова.
Йиғилиш иштирокчилари ҳамкорликнинг асосий йўналишлари, жумладан, барқарор иқтисодий ўсишни таъминлашда хотин-қизлар ролини ошириш масалаларини кўриб чиқдилар. Шунингдек, аёллар тадбиркорлиги ва инновацияларини ривожлантириш, рақамли трансформацияда аёлларнинг иштирокини ҳамда экологик барқарорликка эришиш ва иқлим муаммоларини ҳал этишда хотин-қизларнинг ҳиссасини муҳокама қилдилар.
Учрашув якунлари бўйича Кенгаш доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш юзасидан аъзо давлатларнинг келишилган ёндашувларини акс эттирувчи маслаҳат ҳужжати қабул қилинди.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш ҳузуридаги Хотин-қизлар кенгашининг тузилиши ва иш бошлаши мазкур Ташкилотнинг институтционал тараққиётида муҳим босқич бўлиб, Осиё минтақасида хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини тизимли равишда илгари суриш учун янги уфқларни очади. Ушбу механизм ўзаро мулоқот қилиш, биргаликда ечимлар ишлаб чиқиш ва амалий ташаббусларни рўёбга чиқариш учун самарали платформага айланишига ишонч билдирилди.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашга аъзо давлатларнинг янги Кенгаш илк йиғилишида фаол иштирок этгани, ўз навбатида, улар барқарор тараққиёт, тинчлик ва хавфсизликнинг асосий омили сифатида хотин-қизлар ролини мустаҳкамлашга содиқ эканлигини тасдиқлайди.

Развивая участие женщин в процессах принятия решений
14 апреля 2026 года в городе Баку состоялось первое заседание Совета женщин Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
Мероприятие прошло в рамках международной конференции «Усиление голоса женщин в пространстве СВМДА для устойчивого развития» и объединило высокопоставленных представителей государств-членов, международных организаций и экспертного сообщества.
Совет женщин СВМДА создан как консультативная платформа, направленная на развитие сотрудничества, обмен опытом и координацию усилий государств-участников в продвижении гендерной повестки и расширении участия женщин в процессах принятия решений.
В ходе первого заседания с выступлением выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по права человека Дилноза Муратова, представившая национальный опыт в сфере продвижения прав и возможностей женщин. В своём выступлении она подчеркнула значимость системной и последовательной государственной политики, направленной на обеспечение гендерного равенства, развитие женского лидерства и расширение участия женщин в общественно-политической и экономической жизни.
«Расширение участия женщин в принятии решений — это не только вопрос равенства, но и стратегическая инвестиция в устойчивое развитие, стабильность и будущее наших обществ», — подчеркнула Д. Муратова.
Участники заседания Совета обсудили ключевые направления взаимодействия, включая повышение роли женщин в обеспечении устойчивого экономического роста, развитие женского предпринимательства и инноваций, участие женщин в цифровой трансформации, а также вклад женщин в достижение экологической устойчивости и решение климатических вызовов.
По итогам встречи был принят консультативный документ, отражающий согласованные подходы государств-членов к дальнейшему развитию сотрудничества в рамках Совета.
Создание и запуск Совета женщин СВМДА стало важным этапом институционального развития Организации и открывает новые возможности для системного продвижения прав и возможностей женщин в регионе Азии. Отмечено, что данный механизм станет эффективной платформой для диалога, выработки совместных решений и реализации практических инициатив.
Участие в первом заседании Совета подтверждает приверженность государств-членов СВМДА укреплению роли женщин как ключевого фактора устойчивого развития, мира и безопасности.