Миллий марказ ва Одил судлов академияси ўртасида ҳамкорлик бўйича меморандум имзоланди
30 апрель куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни имзолаш маросими бўлиб ўтди. Унда Одил судлов академияси профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари, Миллий марказ ходимлари ва докторантлари иштирок этди.
Тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов очар экан, мазкур Меморандумни имзолашдан кўзланган мақсад-вазифалар ҳақида мухтасар тўхталди.
Бунда, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ўқув дастурлари, ўқув-методик ва норматив материалларини ишлаб чиқишда, янги авлод судьялари ва суд тизими ходимлари фаолиятида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга оид фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни амалга оширишда, қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришга доир илмий асосланган хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқишда яқиндан ҳамкорликни амалга ошириш асосий мақсад ҳисобланиши таъкидланди.
Одил судлов академияси курсларида “Инсон ҳуқуқлари”, “Аёллар ҳуқуқлари”, “Бола ҳуқуқлари”, “Ички ишлар органлари фаолиятига оид инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартлар” ўқув модулларини ўқитиш тизимини жорий этиш, ўқув жараёнига замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини, масофавий таълимни, ўқитиш ва тренингларнинг интерфаол ҳамда муаммоли-вазиятли услубларини кенг жорий этиш каби масалалар ҳақида ҳам сўз юритилди.
Меморандумни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ва Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси ректори Шерзод Абдуқодиров имзоладилар.
Тадбир доирасида Вазирлар Маҳкамасининг 2020-2025 йилларда китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш миллий дастури ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси юзасидан ҳам ўзаро фикр алмашилди. Бу борада кутубхоналар фаолиятини янада ривожлантириш, айниқса, муҳим эканига эътибор қаратилди.
Мулоқот якунида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси кутубхонаси фонди учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан нашр эттирилган 190 дан ортиқ ҳуқуқий адабиёт ва қўлланмалар тақдим этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори Мурод Турғунов иштирок этди ҳамда сўзга чиқди.

Между Национальным центром и Академией правосудия подписан меморандум о сотрудничестве
30 апреля состоялась церемония подписания Меморандума о взаимном сотрудничестве между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Академией правосудия Республики Узбекистан. В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии правосудия, сотрудники и докторанты Национального центра.
Открывая мероприятие, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, кратко остановился на целях и задачах подписания данного Меморандума.
В частности, было подчеркнуто, что основной целью сотрудничества является налаживание тесного взаимодействия в разработке учебных программ, учебно-методических и нормативных материалов для Академии правосудия, проведении фундаментальных, прикладных и инновационных исследований в области защиты прав человека в деятельности нового поколения судей и работников судебной системы, а также в подготовке научно обоснованных выводов и рекомендаций, направленных на совершенствование законодательства и правоприменительной практики.
Также были обсуждены вопросы внедрения в учебный процесс Академии образовательных модулей «Права человека», «Права женщин», «Права ребёнка», «Международные стандарты в области прав человека, касающиеся деятельности органов внутренних дел», а также широкого использования современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий, дистанционного обучения, интерактивных и проблемно-ситуационных методов преподавания и проведения тренингов.
Меморандум подписали директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов и ректор Академии правосудия Республики Узбекистан Шерзод Абдукодиров.
В рамках мероприятия стороны также обменялись мнениями по вопросам реализации задач, предусмотренных Национальной программой развития и поддержки культуры чтения на 2020–2025 годы, а также Национальной стратегией Республики Узбекистан в области прав человека. Особое внимание было уделено дальнейшему развитию деятельности библиотек.
В завершение встречи библиотечному фонду Академии правосудия были переданы 200 экземпляров юридической литературы и пособий, изданных Национальным центром.
В мероприятии также принял участие и выступил директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан Мурод Тургунов.