“Хитой – Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форуми якунлари бўйича “Тошкент ташаббуси” қабул қилинди
Пойтахтимизда 14 май куни “Хитой – Марказий Осиё – 2026” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш форуми бўлиб ўтди. Халқаро анжуман Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ташкил этилди.
Форум “Юқори сифатли ривожланиш орқали инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тараққиётни биргаликда илгари суриш” мавзусига бағишланди. Унинг ишида Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистоннинг етакчи экспертлари, илмий, давлат ҳамда ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Тадбир ниҳоясида якуний ҳужжат – “Тошкент ташаббуси” қабул қилинди. Унда томонларнинг инсон ҳуқуқлари, барқарор ривожланиш ва гуманитар ҳамкорлик соҳаларидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга бўлган умумий интилиши мустаҳкамланди.
Форум БМТнинг Ривожланиш ҳуқуқи тўғрисидаги декларацияси 40 йиллиги нишонланаётган йилда ўтказилиши алоҳида аҳамият касб этди. Шу муносабат билан иштирокчилар ривожланиш ҳуқуқи инсоннинг фундаментал ҳуқуқларидан бири эканини, барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланиш эса инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашнинг энг муҳим шарти эканлигини тасдиқладилар.
“Тошкент ташаббуси”да аҳоли турмуш сифатини ошириш, камбағалликни қисқартириш, таълим, соғлиқни сақлаш, транспорт, қишлоқ хўжалиги, яшил энергетика ва бандликни ривожлантириш мақсадида Хитой ҳамда Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Форум иштирокчилари экология ва иқлим ўзгариши масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Ҳужжатда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, биохилма-хилликни асраш, “яшил” ва кам углеродли ривожланишни илгари суриш, шунингдек, фуқароларнинг қулай атроф-муҳитга ва соғлиқни сақлашга бўлган ҳуқуқини таъминлаш борасидаги биргаликдаги саъй-ҳаракатлар муҳимлиги таъкидланди.
Рақамли технологияларни ривожлантириш ҳамда сунъий интеллектдан инсон манфаатлари йўлида фойдаланиш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди. Форум қатнашчилари рақамли тафовутни қисқартириш, янги технологияларни қўллашнинг салбий оқибатлари олдини олиш ҳамда улардан хавфсиз ва масъулиятли фойдаланишни таъминлаш зарурлигини қайд этди.
Шунингдек, минтақа давлатларининг тарихий, маданий ва ижтимоий хусусиятларини инобатга олган ҳолда, инсон ҳуқуқларини ривожлантиришнинг миллий моделларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги тасдиқланди. Томонлар цивилизациялараро мулоқотни мустаҳкамлаш ва гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш тарафдори эканини билдирди.
Ҳужжатда Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитойнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари, жамоат ташкилотлари, университетлари, таҳлилий марказлари, оммавий ахборот воситалари, ишбилармон доиралари ҳамда ёшлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш назарда тутилди.
Форум иштирокчилари инсон ҳуқуқлари соҳасида мулоқот қилиш, тажриба алмашиш ва биргаликдаги ёндашувларни ишлаб чиқиш учун доимий халқаро платформа сифатида “Хитой – Марказий Осиё” форумининг институционал ривожланишига кўмаклашишга тайёр эканини тасдиқладилар.

В Ташкенте принята «Ташкентская инициатива» по итогам IV Форума «Китай – Центральная Азия» по развитию прав человека
В столице Узбекистана состоялся IV Форум по развитию прав человека «Китай — Центральная Азия», организованный Китайским фондом развития прав человека и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Форум прошел под темой: «Совместное продвижение прогресса в области прав человека через высококачественное развитие» и объединил представителей экспертного, научного, государственного и делового сообщества из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
По итогам мероприятия участники приняли итоговый документ — «Ташкентскую инициативу», закрепившую общее стремление сторон к дальнейшему укреплению сотрудничества в области прав человека, устойчивого развития и гуманитарного взаимодействия.
Особую значимость форуму придало проведение мероприятия в год 40-летия принятия Декларации ООН о праве на развитие. В этой связи участники подтвердили, что право на развитие является одним из фундаментальных прав человека, а устойчивое социально-экономическое развитие — важнейшим условием обеспечения прав и свобод человека.
В «Ташкентской инициативе» подчеркивается необходимость дальнейшего расширения сотрудничества между Китаем и странами Центральной Азии в целях повышения качества жизни населения, сокращения бедности, развития образования, здравоохранения, транспорта, сельского хозяйства, зеленой энергетики и занятости.
Отдельное внимание участники форума уделили вопросам экологии и изменения климата. В документе отмечена важность совместных усилий по защите окружающей среды, сохранению биоразнообразия, продвижению зеленого и низкоуглеродного развития, а также обеспечению права граждан на благоприятную окружающую среду и охрану здоровья.
В числе приоритетных направлений сотрудничества обозначены развитие цифровых технологий и использование искусственного интеллекта в интересах человека. Участники форума подчеркнули необходимость сокращения цифрового разрыва, предотвращения негативных последствий применения новых технологий и обеспечения их безопасного и ответственного использования.
Стороны также подтвердили поддержку национальных моделей развития прав человека с учетом исторических, культурных и социальных особенностей государств региона, высказались за укрепление межцивилизационного диалога и расширение гуманитарного сотрудничества.
Документ предусматривает дальнейшее укрепление взаимодействия между национальными правозащитными институтами, общественными организациями, университетами, аналитическими центрами, средствами массовой информации, бизнес-сообществом и молодежью стран Центральной Азии и Китая.
Участники форума подтвердили готовность содействовать институциональному развитию Форума «Китай — Центральная Азия» как постоянной международной платформы для диалога, обмена опытом и выработки совместных подходов в сфере прав человека.