Янги Ўзбекистонда оилани ҳимоя қилишнинг халқаро стандартларга жавоб берадиган мустаҳкам ҳуқуқий пойдевори яратилди
19 май куни пойтахтимизда “Оила ва гендер” илмий-тадқиқот институти томонидан “Янги Ўзбекистонда фаровон оила модели: миллий тажриба, илмий таҳлил ва инновацион ёндашувлар” мавзусида халқаро конференция ўтказилди. Анжуман Халқаро оила куни ва “Оиламиз – келажагимиз” ойлиги доирасида ташкил этилди.
Конференцияда асосий эътибор Янги Ўзбекистонда оила институтининг барқарор ривожланишини таъминлаш, замонавий ҳуқуқий-институционал механизмлар, рақамли технологиялар ва сунъий интеллект имкониятлари негизида фаровон оила моделининг илмий-назарий ҳамда амалий асосларини такомиллаштириш масалаларига қаратилди. Анжуман глобал трансформация жараёнларида миллий оилавий қадриятларни сақлаш ва мустаҳкамлаш, демографик барқарорликни таъминлаш, репродуктив саломатликни муҳофаза қилиш ҳамда гендер тенглик ва оила–иш мувозанатини қўллаб-қувватлашга қаратилган инновацион ёндашувларни илмий мулоқот майдонида бирлаштириш имконини берди.
Халқаро анжуманда 10 дан ортиқ хорижий эксперт, оила соҳасида фаолият юритаётган 80 дан зиёд олим, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этди. Шунингдек, 20 нафар миллий ҳамда 12 нафар хорижий ва халқаро ташкилотлар эксперт ва мутахассислари ўз маъруза ва тақдимотлари билан қатнашди.
Конференциянинг очилишида, жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси академик Акмал Саидовнинг  видеомурожаати тингланди. А.Саидов Янги Ўзбекистонда 10 миллион 200 мингта оила мавжудлигига эътиборни қаратар экан, оила жамиятнинг оддий бир бўғини эмас, балки давлатнинг пойдевори, миллий ўзликнинг асоси ва барқарор ривожланишнинг муҳим таянчи эканлигини алоҳида қайд этди.
А.Саидов таъкидлаганидек, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясида оила "жамиятнинг табиий ва асосий бўғини" деб эълон қилинган бўлиб, у давлат ҳимоясида бўлиш ҳуқуқига эга. Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция, Оила ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги конвенция – бу халқаро-ҳуқуқий воситаларнинг барчаси оилани ҳимоя қилиш бўйича миллий қонунчиликнинг пойдеворини ташкил этади.
Бугунги кунда ушбу халқаро мезонлар давлатимизнинг ҳуқуқий тизимида ўз мужассамини топган. Хусусан, 2023 йилда янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституциясида оила ҳуқуқлари кафолатлари сезиларли даражада мустаҳкамланди.
Асосий Қонунимизнинг 42-моддасида ҳомиладорлиги ёки боласи борлиги сабабли аёлларни ишга қабул қилишни рад этиш, ишдан бўшатиш ва уларнинг иш ҳақини камайтириш тақиқланган. Ўз навбатида, Конституциямизнинг 58-моддасида жамият ва давлат ишларини бошқаришда хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлари мустаҳкамланган.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон тизимли ислоҳотларни амалга ошириб, оилани ҳимоя қилишнинг халқаро стандартларга жавоб берадиган мустаҳкам ҳуқуқий пойдеворини яратди. Асосий ютуқлар орасида қуйидагиларни алоҳида кўрсатиш ўринли, яъни:
• 2019 йилда "Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонун қабул қилиниши натижасида – ҳимоя ордерлари, жабрланганларга бепул юридик, психологик ва тиббий ёрдам жорий этилди; 2023 йилда Жиноят кодексининг 126-1-моддасига киритилган ўзгартиришлар асосида уйдаги зўравонлик жиноий жавобгарликка сабаб бўлиши кўзда тутилди, жинсий шилқимлик ва таъқиб учун ҳам жавобгарлик жорий этилди. Ушбу чора-тадбирлар БМТнинг Аёлларга нисбатан камситишларга барҳам бериш қўмитаси (CЕДАW) тавсияларига бевосита мос келади.
• 2024 йилда қабул қилинган "Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонун билан жисмоний жазолар тақиқланди, болалар учун ҳимоя ордерлари жорий этилди ҳамда болаларга бепул ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш кафолатланди. Қонунни ишлаб чиқишда БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси мулоҳазалари инобатга олинди.
• 2025 йил 1 мартдан бошлаб ёлғиз оналар/оталарга 3 ёшгача бўлган бола учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 бараваригача миқдорда тўлов тарзидаги молиявий ёрдам жорий этилди. Кам таъминланган оилалардан бўлган ёлғиз оналар болалар боғчасига бориш учун ёрдам олишлари, шунингдек, кам таъминланган оилалардан бўлган талаба қизлар ўқиш учун тўлов, стипендиялар ва грантлар олишлари мумкин.
Фаровон оила – нафақат давлат сиёсатининг мақсади, балки мамлакатимизда амалга оширилаётган тизимли ва қамровдор ислоҳотлар муваффақиятининг асосий мезонидир, – деди пировардида А.Саидов. – Оила мустаҳкам бўлса, давлат мустаҳкам ва халқимиз фаровон бўлади, миллатимиз равнақ топиб, Ватанимиз барқарор тараққиётга эришади. Сўнгги йиллардаги ислоҳотлар самаралари шуни кўрсатмоқдаки, Ўзбекистон тўғри йўналишда – халқаро стандартлар асосида ва ўз тажрибасига таянган ҳолда изчил ҳаракат қилмоқда.

В Новом Узбекистане создана прочная правовая основа для защиты семьи, отвечающая международным стандартам
19 мая в Ташкенте Научно-исследовательским институтом "Семья и гендер" была проведена международная конференция на тему "Модель благополучной семьи в Новом Узбекистане: национальный опыт, научный анализ и инновационные подходы." Мероприятие было организовано в рамках Международного дня семьи и месячника "Наша семья — наше будущее."
Основное внимание на конференции было уделено вопросам обеспечения устойчивого развития института семьи в Новом Узбекистане, совершенствования научно-теоретических и практических основ модели благополучной семьи на базе современных правовых и институциональных механизмов, цифровых технологий и возможностей искусственного интеллекта. Конференция предоставила площадку для научного диалога и объединения инновационных подходов, направленных на сохранение и укрепление национальных семейных ценностей в процессах глобальной трансформации, обеспечение демографической стабильности, охрану репродуктивного здоровья, а также поддержку гендерного равенства и баланса между семьёй и работой.
В международной конференции приняли участие более 10 зарубежных экспертов, свыше 80 учёных, занимающихся вопросами семьи, а также представители профильных министерств и ведомств. Кроме того, со своими докладами и презентациями выступили 20 национальных экспертов и 12 специалистов из зарубежных и международных организаций.
На открытии конференции, в частности, было заслушано видеообращение академика Акмаля Саидова —  директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, члена Комитета ООН по правам человека. А. Саидов, обратив внимание на наличие в Новом Узбекистане 10 миллионов 200 тысяч семей, особо отметил, что семья — это не просто ячейка общества, а фундамент государства, основа национальной самобытности и важная опора устойчивого развития.
Как подчеркнул А. Саидов, во Всеобщей декларации прав человека семья провозглашена "естественной и основной ячейкой общества", которая имеет право на защиту со стороны государства. Международный пакт о гражданских и политических правах, Конвенция о правах ребенка, конвенции о защите прав семьи — все эти международно-правовые инструменты составляют основу национального законодательства в области защиты семьи.
Сегодня эти международные нормы нашли свое отражение в правовой системе нашего государства. В частности, в Конституции Республики Узбекистан, принятой в новой редакции в 2023 году, были значительно усилены гарантии прав семьи.
Статья 42 нашего Основного закона запрещает отказывать женщинам в приеме на работу, увольнять их и снижать им заработную плату по причинам, связанным с беременностью или наличием ребенка. В свою очередь, статья 58 Конституции Узбекистана закрепляет равные права и возможности женщин и мужчин в управлении делами общества и государства.
В последние годы Узбекистан провёл системные реформы, создав прочную правовую базу для защиты семьи, соответствующую международным стандартам. Среди основных достижений следует выделить следующие:
• В результате принятия в 2019 году Закона "О защите женщин от притеснений и насилия" были введены защитные ордера, а также бесплатная юридическая, психологическая и медицинская помощь пострадавшим; в соответствии с поправками, внесёнными в статью 126-1 Уголовного кодекса в 2023 году, была установлена уголовная ответственность за домашнее насилие, а также введена ответственность за сексуальные домогательства и преследование. Эти меры напрямую соответствуют рекомендациям Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (CEDAW).
• Законом "О защите детей от всех форм насилия," принятым в 2024 году, запрещены телесные наказания, введены защитные ордера для детей и гарантирована бесплатная правовая и психологическая помощь детям. При разработке закона были учтены рекомендации Комитета ООН по правам ребёнка.
• С 1 марта 2025 года введена финансовая помощь для одиноких матерей/отцов в виде выплаты в размере до 1,5-кратной базовой расчётной величины на ребёнка в возрасте до 3 лет. Одинокие матери из малообеспеченных семей могут получать помощь с оплатой детского сада, а студенткам из малообеспеченных семей могут помочь с платой за обучение, стипендиями и грантами.
Благополучная семья — это не только цель государственной политики, но и основной критерий успеха системных и комплексных реформ, осуществляемых в нашей стране, — сказал в заключение А. Саидов. — Если семья будет крепкой, то и государство будет крепким, а наш народ — благополучным, наша нация будет процветать, а Родина достигнет устойчивого развития. Результаты реформ последних лет показывают, что Узбекистан последовательно движется в правильном направлении — на основе международных стандартов и с опорой на собственный опыт.