Хотин-қизларнинг трансчегаравий ҳамкорликда иштирокини кенгайтиришга бағишланган минтақавий семинар
2026 йил 22–23 июль кунлари Бишкек шаҳрида “Марказий Осиёда трансчегаравий ҳамкорликда аёллар иштирокини кенгайтириш ва гендер жиҳатларини жорий этиш” мавзусида минтақавий семинар бўлди. Тадбир Европа Иттифоқининг молиявий кўмагида Марказий Осиёда чегараларни бошқаришга кўмаклашиш дастури доирасида ташкил этилди.
Семинар ишида Марказий Осиё мамлакатлари – Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистоннинг давлат органлари ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари вакиллари, шунингдек, халқаро ҳамкорлар ва экспертлар қатнашди. Ўзбекистон Республикаси номидан – Божхона қўмитаси, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакилларидан иборат делегация иштирок этди.
Иштирокчиларнинг асосий эътибори тегишли идоралар фаолиятига гендер ёндашувни интеграция қилиш, чегараларни бошқариш ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш соҳасида хотин-қизларнинг иштирокини кенгайтириш, шунингдек, миллий ва минтақавий миқёсда илғор тажриба ҳамда олинган сабоқлар билан алмашиш масалаларига қаратилди.
Иштирокчилар давлат муассасалари фаолиятига гендер ёндашувни жорий этиш бўйича илғор тажриба ва олинган сабоқларга бағишланган миллий тақдимотлар билан сўзга чиқдилар.
Семинар якунида Марказий Осиёда барқарор ривожланиш ва хавфсизликнинг ажралмас қисми сифатида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда гендер тенглик масалалари бўйича мулоқотни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

Региональный семинар по расширению участия женщин в трансграничном сотрудничестве
22–23 июля 2026 года в городе Бишкек (Кыргызская Республика) прошел региональный семинар на тему «Расширение участия женщин и внедрение гендерных аспектов в трансграничное сотрудничество в Центральной Азии». Семинар организован в рамках Программы содействия управлению границами в Центральной Азии при финансовой поддержке Европейского союза.
В работе семинара приняли участие представители государственных органов и национальных институтов по правам человека стран Центральной Азии — Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан, — а также международные партнёры и эксперты.
Республику Узбекистан на семинаре представила делегация, в состав которой вошёл представители Таможенного комитета, Комитета семьи и женщин и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Основное внимание участников было сосредоточено на вопросах интеграции гендерного подхода в деятельность профильных ведомств, расширения участия женщин в сфере управления границами и обеспечения региональной безопасности, а также обмена передовым опытом и извлечёнными уроками в национальном и региональном контексте.
В дни работы семинара участники выступили с национальными презентациями, посвящёнными передовому опыту и извлечённым урокам по внедрению гендерного подхода в деятельность государственных учреждений.
Участники подчеркнули важность укрепления регионального сотрудничества и продолжения диалога по вопросам гендерного равенства как неотъемлемой составляющей устойчивого развития и безопасности в Центральной Азии.