Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси муддати узайтирилди
Унда дастлаб “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси ҳақидаги масала кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, депутатлар томонидан ҳудудларга чиқилган ҳолда давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, корхоналар, муассасалар ва ташкилотларда фуқаролар иштирокида қатор учрашувлар ташкил этилиб, конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини кенг жамоатчиликка тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
Умумхалқ муҳокамаси давомида Конституциявий қонун лойиҳаси юзасидан аҳоли ва фуқаролик жамияти институтларидан 85 мингдан зиёд таклифлар келиб тушди. Аҳоли ва фуқаролик жамияти институтларининг Конституциявий қонун лойиҳаси юзасидан фикр-мулоҳаза билдиришда фаоллиги ортиб бораётганлиги, келиб тушаётган таклифлар сони тобора ошаётганлиги умумхалқ муҳокамасининг муддатини яна узайтириш заруратини юзага келтирмоқда.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Қонунчилик палатасида “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси умумхалқ муҳокамасининг муддатини 2022 йил 1 августгача узайтириш ҳақида қарор қабул қилинди.

Продлен срок всенародного обсуждения проекта Конституционного закона
Сначала депутаты рассмотрели вопрос о всенародном обсуждении проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан».
Отмечено, что депутаты, выехав в регионы, провели ряд встреч с участием граждан в государственных органах, органах самоуправления граждан, предприятиях, учреждениях и организациях, разъяснили широкой общественности суть и содержание конституционных реформ.
В ходе всенародного обсуждения поступило более 85 тысяч предложений от населения и институтов гражданского общества по проекту Конституционного закона. Повышение активности граждан и институтов гражданского общества в обсуждении проекта Конституционного закона и увеличение количества предложений показали необходимость продления всенародного обсуждения.
На основе этого Законодательная палата приняла решение о продлении срока всенародного обсуждения проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» до 1 августа 2022 года.