2022 йил 3 октябрь куни Парламентлараро иттифоқнинг молия бўйича қуйи қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламентлараро иттифоқнинг вице-президенти, Ижроия қўмитаси аъзоси A.Саидов иштирок этди.
Йиғилишда Бош котиб М.Чунгонг, Парламентлараро иттифоқнинг молиявий масалалар бўйича қуйи қўмитаси раиси С.Видегрен иштирокчиларга 2022 йилга мўлжалланган молиявий фаолият, Парламентлараро иттифоқ бюджетининг жорий ҳолати, аъзолик бадаллари ва ихтиёрий бадаллар ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, тадбир давомида Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитаси аъзолари томонидан 2023 йилги бюджет тасдиқланди ва истиқболдаги вазифалар — самарали ва ваколатли парламентларни қуриш, инклюзив ва вакиллик парламентларини ривожлантириш, барқарор ва инновацион парламентларни қўллаб-қувватлаш, парламентнинг жамоавий ҳаракатларини ҳамда Парламентлараро иттифоқ масъулиятини кучайтириш белгилаб олинди.

3 октября 2022 года состоялось очередное заседание Подкомитета по финансам Межпарламентского союза.
На заседании выступили Генеральный Секретарь М. Чунгонг и председатель Подкомитета МПС по финансовым вопросам С. Видегрен, которые проинформировали участников о финансовой деятельности за 2022 год, текущем состоянии бюджета МПС, членских и добровольных взносах.
Также в ходе мероприятия членами исполнительного комитета МПС утвержден бюджет на 2023 год, определены задачи на перспективу. Среди них создание эффективных и наделенных полномочиями парламентов, продвижение инклюзивных и представительных парламентов, поддержка устойчивых и инновационных парламентов, активизация коллективных парламентских действий и укрепление подотчетности МПС.
На заседании Подкомитета по финансам Межпарламентского союза принял участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Вице-президент МПС, член Исполнительного комитета МПС А. Саидов.