2022 йил 5 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов Италия Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси А. Пинна билан учрашди.
Мулоқотда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Италия парламенти депутатлар палатаси ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларининг истиқболли йўналишлари муҳокама этилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикасида олиб борилаётган кенг кўламли конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятидан келиб чиқиб, икки мамлакат парламентлари ўртасида қонун ижодкорлиги ва бошқа соҳаларда ўзаро тажриба алмашинувини фаоллаштириш алоқаларни янги босқичга олиб чиқишига хизмат қилиши таъкидланди.
Ўз навбатида, меҳмон Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли конституциявий ислоҳотлар натижасида ўтказилиши режалаштирилаётган референдумга тайёргарлик муваффақиятли олиб борилаётганлиги юксак эътироф этди.

Обсуждены перспективы развития сотрудничества
5 октября 2022 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Италии в Узбекистане А. Пинна.
На встрече обсуждены перспективные направления сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Палатой депутатов Парламента Италии.
В частности, исходя из сути проводимых в Республике Узбекистан Конституционных реформ, отмечено, что активизация взаимного обмена опытом в законотворческой и других областях между парламентами двух стран послужит выведению двусторонних отношений на новый уровень.
В свою очередь гость высоко оценил успешность подготовки к референдуму, который планируется провести по итогам широкомасштабных Конституционных реформ под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.