Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари янги таҳрирда қабул қилинган Меҳнат кодекси мазмун-моҳияти ва аҳамиятини кенг жамоатчиликка етказиш мақсадида қатор тарғибот-тушунтириш тадбирларини ўтказишмоқда.
Тошкент шаҳрида ўтказилган ана шундай семинарларнинг навбатдагисида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов иштирок этиб, янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг мазмуни ва аҳамияти ҳақида маълумотлар берди.
Шунингдек, тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитаси раиси Мавлуда Хўжаева кодексда акс этган муҳим жиҳатлар юзасидан маъруза қилди:
— Мамлакатимизда янги иш ўринларини яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш, фуқароларни тадбиркорликка кенг жалб этиш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Меҳнат қонунчилигининг асосий йўналишлари белгиланган янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг ҳажми амалдагига нисбатан 2,5 баравар катта бўлиб, 600 га яқин моддани ўз ичига олган. Унда бандлик, индивидуал меҳнат муносабатлари, ходимларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, айрим тоифадаги ходимлар меҳнатини тартибга солиш хусусиятлари, ходимларнинг меҳнат ҳуқуқини ҳимоя қилиш, меҳнат низоларини кўриб чиқишни назарда тутувчи нормалар ўз аксини топган. Шунингдек, ижтимоий шериклик иштирокчиларининг мажбуриятлари ва ваколатлари, уларнинг жамоавий музокаралар олиб бориш тартиби белгилаб берилди.
Даъвогарлар орасидан малакалироқ ишчиларни танлашда иш берувчининг имкониятлари кенгайтирилди. «Қайта ишга жойлаштириш» масаласи ҳал этилди. Қолаверса, ходимларни мажбурий тиббий кўрикдан ўтиш харажатларини компенсация қилиниши белгиланди. Бундан ташқари, битта ташкилотда кўп йиллик иш стажи учун қўшимча таътил бериш тартиби жорий этилмоқда. Иш берувчи томонидан хизмат текширувларини ўтказиш ва ишдан четлаштириш тартибга солинмоқда.
Семинарда кодекснинг мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка тушунтириш бўйича ишларни тизимли равишда ташкил этиш юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Разъяснены суть и значение кодекса, определяющего основные направления трудового законодательства
В эти дни депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса проводят на местах информационно-разъяснительные мероприятия и семинары для доведения до широкой общественности сути и значения принятого Трудового кодекса в новой редакции.
Так, 10 ноября 2022 года в столице страны организован семинар. В нем принял участие и выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов, который остановился на значимости принятого Трудового кодекса.
Отмечалось, в последние годы в стране реализуются масштабные реформы по созданию новых рабочих мест, обеспечению занятости населения, вовлечению граждан в предпринимательскую деятельность. Данный Трудовой кодекс, определяющей основные направления трудового законодательства, в 2,5 раза больше действующей и включает в себя около 600 статей.
В нем отражены нормы о занятости, индивидуальных трудовых отношениях, профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации работников, особенностях регулирования труда отдельных категорий работников, защите прав работников на труд, рассмотрении трудовых споров.
Также определены обязанности и полномочия участников социального партнерства, порядок их коллективных переговоров. Расширены возможности работодателя по подбору из числа претендентов более квалифицированных работников. Решен вопрос «повторного трудоустройства». Кроме того, определена компенсация расходов на обязательные медицинские осмотры сотрудников.
Кроме того, вводится порядок предоставления дополнительного отпуска за выслугу лет на одной организации. Урегулирован порядок проведения работодателем служебных проверок и увольнений. Уточнены основные понятия и механизмы оплаты труда («минимальный размер оплаты труда», «структура заработной платы», «системы оплаты труда», «стимулирующие и компенсационные выплаты», «надбавки по районным коэффициентам» и др.).
Отмечалось, что определена ответственность работодателя за задержку зарплаты (в размере 10 процентов от ставки рефинансирования за каждый день задержки). При этом исключены основания расторжения по инициативе работодателя трудового договора в связи с достижением работником пенсионного возраста.
На семинаре даны предложения и рекомендации по системной организации работы по разъяснению широкой общественности сути и значения Кодекса, внесению соответствующих изменений и дополнений в нормативно-правовые документы органов местного самоуправления, направленных на регулирование трудовых отношений.