2022 йил 25 август куни Тошкентда “Ўзбекистонда болалар учун одил судловдан фойдаланиш имконияти: ҳозирги ҳолат ва истиқболлар” мавзусидаги конференция бўлиб ўтди. Инсон ҳуқуқлари бўйича
Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Болалар Омбудсмани, ЮНИCЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу тадбирда болалар учун одил судлов соҳасида фаолият юритаётган миллий мутахассислар ва экспертлар Ўзбекистонда одил судловга эришишдаги тўсиқлар ва имкониятларни муҳокама қилиб, ҳуқуқий ислоҳотлар бўйича илғор халқаро тажрибалар билан фикр алмашдилар.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов қайд этганидек, 2016 йилдан буён Ўзбекистонда миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини халқаро стандартларга мувофиқлаштиришга, қонун устуворлиги бўйича илғор халқаро тажрибани жорий этишга қаратилган ҳуқуқий ва суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг янги босқичи изчил давом этмоқда. Ислоҳотлар давомида қонунчиликка бир қатор муҳим ўзгаришлар киритилган бўлса-да, болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш Ўзбекистоннинг ҳуқуқий ва қонун устуворлиги ислоҳотлари кун тартибида алоҳида устувор йўналиш сифатида белгиланмаган.
ЮНИCЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде фикрича, қизлар ва ўғил болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш ҳар бир боланинг ҳуқуқлари, жумладан, таълим олиш, соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя ҳамда зўравонлик ва шафқатсиз муносабатдан ҳимоя қилиш ҳуқуқлари бузилган ҳолларда адолатли, ўз вақтида амалга ошириладиган самарали ҳимоя воситаларидан фойдаланиш бўйича қонунлар, тизимлар ва амалиётлар мавжудлигини англатади. Адлия ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари боланинг алоҳида эҳтиёжлари, ёши, жинси ва қобилиятини эътиборга олган ҳолда унинг олий манфаатларини таъминлашга қаратилган бўлиши керак.
Болалар Омбудсмани Алия Юнусова таъкидлаганидек, болалар учун одил судловдан фойдаланиш фақатгина одил судловни ва маъмурий тизимларни мустаҳкамлашдан иборат эмас. Бу турли давлат органларининг яқин ўзаро ҳамкорлиги ҳамдир. Болалар учун одил судлов биринчи навбатда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларнинг мавжудлигини ва озодликдан маҳрум қилиш фақатгина сўнгги чора сифатида кўрилишини назарда тутади.
Конференцияда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, масъул давлат идоралари вакиллари, соҳа мутахассислари, фуқаролик жамияти фаоллари, академиклар, халқаро экспертлар, БМТ ва бошқа халқаро ташкилотларнинг мамлакатимизда фаолият юритаётган вакиллари иштирок этдилар.
Конференция иштирокчилари Ўзбекистонда болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш бўйича қисқа, ўрта ва узоқ муддатли ҳаракатлар тўғрисида келишиб олдилар. Улар ҳар бири учун батафсил йўриқномаларни ўз ичига олган:
• болалар учун адолатли судловдан фойдаланишни таъминлаш учун кенг қамровли ҳуқуқий ва сиёсий асосларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш;
• жиноий, фуқаролик ва маъмурий адлия тизимларининг ихтисослашувини таъминлаш ва қонун билан алоқада бўлган болаларнинг ҳуқуқлари ва эҳтиёжларини қондириш механизмларини мослаштириш;
• қонун билан алоқада бўлган болаларга ўз вақтида ва этарли даражада юридик ёрдам кўрсатилишини таъминлаш;
• болаларни озодликдан маҳрум этишни энг қисқа муддатга сўнгги чора сифатида қўллаш;
• сиёсат ва дастурларни ишлаб чиқиш, амалга ошириш, мониторинг қилиш ва баҳолаш учун маълумотларни тўплаш ва бошқариш, шунингдек, болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имконияти бўйича тадқиқотларни кучайтириш;
• болаларнинг ҳуқуқий имкониятларини ошириш бўйича ташаббусларни бошлаш ва болаларнинг одил судловдан фойдаланишларини қўллаб-қувватлашга оилалар ва мутахассисларни жалб қилиш;
• болаларнинг адолатли судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш учун тармоқлараро ҳамкорликни кенгайтириш;
• болаларнинг одил судловдан фойдаланишига тўсқинлик қилувчи ижтимоий нормалар билан курашиш билан боғлиқ тавсияларни бердилар.

НЦПЧ: Конференция «Доступ детей к правосудию в Узбекистане»
В Ташкенте 25 августа 2022 года состоялась конференции «Доступ детей к правосудию в Узбекистане: текущее состояние и перспективы».
В ней приняли участие члены руководства агентств ООН и других международных организаций, представленных в Узбекистане, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека академик Акмал Саидов, другие представители парламента страны, а также соответствующих государственных органов, гражданского общества, отечественные и международные эксперты сферы.
Участники форума обсудили возможности доступа детей к правосудию в Узбекистане, существующие вопросы сферы, лучшие мировые практики проведения правовых реформ в данном направлении.
«Обеспечение доступа к правосудию для девочек и мальчиков означает наличие правовых норм, систем и практики по использованию справедливых, своевременных и эффективных средств защиты в случае нарушения прав каждого ребёнка, включая право на образование, здравоохранение, социальную защиту и защиту детей от насилия и жестокого обращения», - сказал глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде.
«Совместные усилия специализированных кадров системы правосудия и социальной защиты должны быть направлены на обеспечение наилучших интересов ребёнка, которые включают его специальные потребности, возраст, пол и способности», - отметил он.
С 2016 года в Узбекистане продолжается новый этап правовых и судебных реформ, направленных на приведение национального законодательства и правовой практики в соответствие с международными стандартами и внедрение передового международного опыта в области обеспечения верховенства закона. Несмотря на то, что в ходе реформ были достигнуты некоторые существенные законодательные изменения, обеспечение доступа детей к правосудию не было отмечено в качестве отдельного приоритета в программе правовой реформы и реформы верховенства права в Узбекистане.
«Доступ к правосудию для детей связан не только с укреплением судебной и административной систем. Речь идет о тесном взаимодействии и сотрудничестве различных государственных органов», - сказала, Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова. Она также подчеркнула, что «доступность детей к правосудию предполагает наличие наказаний, не связанных с лишением свободы, и применение лишения свободы лишь в качестве крайней меры».
Анализируя обращения граждан, национальные институты по правам человека Узбекистана, в частности Национальный центр по правам человека, особо выделяют направление, связанное с защитой прав ребёнка. В этой связи укрепление связей с международным экспертным сообществом, в том числе, и через проведение в стране таких форумов и обсуждений, являются очередным шагом к дальнейшему развитию правовой и практической основы защиты прав детей и подростков.
Участники конференции согласовали краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные действия по расширению доступа к правосудию для детей в Узбекистане.
В числе выработанных рекомендаций: обеспечение оказания своевременной и качественной юридической помощи детям, находящимся в контакте с законом; применение лишения свободы детей в качестве крайней меры и на максимально короткий промежуток времени; борьба с социальными нормами, препятствующими доступу детей к правосудию и другие.